Premier odwiedził Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 r.

Mid 20816027

Redakcja

18 sierpnia, 2020

Premier Mateusz Morawiecki złożył we wtorek wizytę w Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku w Radzionkowie.

O wizycie premiera poinformowała we wtorek na Twitterze Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 r. (CDDG) pełni różnorodne funkcje w obszarze edukacji, kultury, historii, a także zachowywania dziedzictwa kulturowego.

Jak przypomniano na stronie CDDG, stała ekspozycja przybliża historię deportacji i uświadamia zwiedzającym, że rok 1945 – czas końca wojny i wyzwolenia, dla wielu śląskich rodzin był początkiem gehenny związanej z masową wywózką na Wschód.

"Wielu Górnoślązaków pozostało na radzieckiej ziemi na zawsze i nie powróciło do swoich domów. Wystawa w interesujący sposób łączy ślady przeszłości w postaci eksponatów z nowoczesnymi rozwiązaniami multimedialnymi. Obiekty, które znajdują się w Centrum to przede wszystkim przedmioty codziennego użytku przywiezione z zesłania, jak np. łyżka, maszynka do golenia, brzytwa, walizka. Na wystawie można także zapoznać się z źródłami pisanymi" - czytamy na stronie CDDG.

Drugim zadaniem Centrum jest gromadzenie w jednym miejscu wszelkich możliwych do pozyskania materiałów na temat deportacji i udostępnianiu ich zainteresowanym.

"W zakres zbiorów dostępnych w czytelni wchodzą: publikacje, wyniki prac badawczych oraz materiały dydaktyczne. Zbiory poszerzają oryginały dokumentów - zaświadczenia wystawiane przez Państwowy Urząd Repatriacyjny, akty zgonów, zaświadczenia o pracy w kopalni, pamiętniki pisane na zesłaniu, listy itp." - wyjaśniono na stronie CDDG.(PAP)

Foto: PAP

powiązane artykuły:

Hkiuyhnmkiuh
Lokalne 19 stycznia, 2022

Przedstawiciele władz województwa spotkali się w Radzionkowie z włodarzami powiatu tarnogórskiego.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.6µg/m3 PM2.5: 6.3µg/m3