Premier o uchodźcach na granicy: Białoruś jest za nich odpowiedzialna

1460x616 5

Redakcja

25 sierpnia 2021

Na granicy polsko-białoruskiej w okolicach Usnarzu Górnego koczuje nadal grupa uchodźców. Przebywają po stronie Białorusi. Chcą przedostać się do naszego kraju. Granicy pilnują służby. Białoruś nie zgodziła się na przyjęcie polskiej pomocy humanitarnej.

Na miejsce przybył premier Mateusz Morawiecki. - Na granicy polsko-białoruskiej mamy do czynienia z atakiem hybrydowym. To jest ten rodzaj ataku, w którym w sposób zorganizowany nasz sąsiad ze Wschodu próbuje zdestabilizować sytuację polityczną w naszym kraju. Przyciągani są imigranci głównie z Iraku i są oni transportowani na granicę polsko-białoruską (...)  Oni znajdują się na granicy białoruskiej i to Białoruś jest za nich odpowiedzialna według prawa międzynarodowego – powiedział szef rządu podczas spotkania z przedstawicielami Straży Granicznej, Wojska Polskiego i Policji w placówce Straży Granicznej w Kuźnicy (woj. podlaskie).

Mateusz Morawiecki dodał także, że dla polskiego rządu priorytetem jest bezpieczeństwo kraju i jego obywateli. 

 Bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem. Wszystko po to, żeby Polacy mieli spokój, mogli spokojnie pracować, żyć, kształcić się (...) Chcę podziękować wszystkim funkcjonariuszom Państwowej Straży Granicznej, żołnierzom, którzy są z nami już w liczbie 1500. Za parę dni łącznie ok 2 tys. żołnierzy będzie pomagać w patrolowaniu tej granicy – dodał. 

Premier zapowiedział również kiedy rozpocznie się budowa płotu - Prace budowy ogrodzenia zabezpieczającego rozpoczną się w najbliższych dniach i pewnie potrwają kilka tygodni – może nawet kilkanaście. Będziemy zabezpieczali w pierwszej kolejności odcinek, który jest najłatwiejszy do nielegalnego przejścia, a trudniejszy do nadzorowania – to jest około 180-190 km. Będziemy zabezpieczali także odcinek, który znajduje się wzdłuż rzeki Bug – powiedział.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.0µg/m3 PM2.5: 3.6µg/m3