Premier Morawiecki w Tarnowskich Górach! [FOTO]

Mid 20618301

Redakcja

18 czerwca 2020

Sport to nie tylko tężyzna fizyczna, to również walory duchowe, wychowanie i dyscyplina – przekonywał w czwartek w Tarnowskich Górach premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu mówił o wsparciu dla sportowców w ramach rządowego Programu Klub, z którego skorzysta około pięciu tysięcy małych i średnich klubów.

"Sport to nie tylko tężyzna fizyczna, to również walory duchowe, to wychowanie, to dyscyplina, to coś, na co stawiamy. Wierzę, że poprzez sport będziemy w stanie lepiej wesprzeć naszą polską młodzież, polskie dzieci w wejściu w dorosłe życie" – powiedział Morawiecki, który odwiedził w czwartek stadion klubu piłkarskiego Gwarek Tarnowskie Góry.

Premier podziękował wszystkim działaczom sportowym i trenerom, także mniejszych klubów, oraz rodzicom angażującym się w życie sportowe swoich miejscowości.

"Z wielką radością muszę powiedzieć, że Program Klub, który rozkręcamy, działa i pomaga w bardzo wielu miejscach w Polsce" – oświadczył premier, dodając że tylko w Tarnowskich Górach jest kilkanaście klubów, które mogą skorzystać ze wsparcia.

Szef rządu przekonywał, że program trafia do "właściwie wszystkich" gmin i powiatów.

"Mamy pięć tysięcy klubów, które biorą udział i biorą środki z budżetu państwa polskiego na różnego rodzaju imprezy, eventy, sprzęt sportowy, bramki, na wszelkie pomoce sportowe" – dodał premier.

Jak ocenił, klub Gwarek w dużym stopniu animuje życie sportowe w Tarnowskich Górach i okolicach. Dziękował przedsiębiorcom, którzy go wspierają. Wyraził przekonanie, że także z mniejszych klubów pochodzi wielu zawodników, którzy później robią karierę.

Towarzysząca premierowi podczas wizyty w Tarnowskich Górach minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk oświadczyła, że jednym z priorytetów jej resortu jest wspieranie sportu powszechnego, czemu służy m.in. Program Klub.

"W tym roku przekazaliśmy rekordową sumę – 55 mln zł, która trafi do blisko pięciu tysięcy klubów. Jesteśmy z tego bardzo dumni" – przyznała.

Jak zaznaczyła, w tym roku pieniądze mogą zostać przeznaczone także na wynagrodzenia dla trenerów czy instruktorów.

"Jest to podyktowane chęcią zachowania miejsc pracy – żebyśmy wspólnie o sport najmłodszych dbali i starali się namawiać do aktywności fizycznej, bo aktywność fizyczna to przede wszystkim zdrowie fizyczne, ale też zdrowie psychiczne" – przekonywała.

Podziękowała premierowi za przeznaczenie środków na projekt i wyraziła nadzieję, że w kolejnych edycjach Programu Klub będzie coraz więcej beneficjentów.

Prezes honorowy Towarzystwa Sportowego "Gwarek" Marek Porada dziękował wszystkim tym, dzięki którym klub działa – lokalnym władzom i sponsorom, czyli przedsiębiorców, gdyż klubowi pomaga ponad 100 firm.

"W imieniu tych przedsiębiorców, panie premierze, w imieniu swoim, chcielibyśmy też podziękować za tarczę antykryzysową, dlatego że ona nam bardzo pomogła" - zauważył Porada.

Towarzystwo Sportowe Gwarek zostało założone w 2000 r. Kontynuuje tradycje powstałego w 1953 roku Koła Sportowego Zrzeszenia Sportowego Górnik, które rozpoczęło działalność przy Tarnogórskiej Fabryce Urządzeń Górniczych "Tagor". Od 1979 r. drużyna Gwarka gra na stadionie przy ul. Wojska Polskiego, wcześniej klubowe zespoły korzystały z boiska przy ul. Cebuli.

Przez lata Gwarek przechodził różne przeobrażenia, miał nawet zostać zlikwidowany. Po fuzjach z innymi klubami przez pewien czas funkcjonował pod nazwami "Śląsk" oraz "Kolejarz". Szczególnie trudne chwile przeżywał w latach 80., kiedy wspierające go zakłady pracy nie były już w stanie udzielać dotacji. W 2001 roku klub postawiony został w stan upadłości.

Systematycznie rozwija się od czasu powołania TS "Gwarek". W kolejnych latach wyremontowano stadion wraz z otoczeniem, wokół płyty boiska powstała bieżnia lekkoatletyczna. Obiekt zaczął znów przyciągać kibiców, a także sponsorów – przedstawicieli lokalnych firm. Drużyna piłkarska awansowała do IV, a później do III ligi.(PAP)

fot. PAP

Mid 20618287

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 22.9µg/m3 PM2.5: 18.5µg/m3