Premier Morawiecki w gminie Bobrowniki. "Każdy człowiek jest dla nas tak samo ważny"

Premiermorawieckibobrowniki
Kastelik

Szymon Kastelik

6 lutego 2023

- Każda gmina i każdy człowiek jest dla nas tak samo ważny- mówił w Dobieszowicach (gmina Bobrowniki) premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu razem z ministrem infrastruktury odwiedzili województwo śląskie, aby opowiedzieć o szczegółach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na 2023 rok. 

Na początku 2023 roku wojewoda śląski ogłosił dla samorządowców kolejny nabór projektów w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Swoje propozycje samorządy mogli składać do 2 lutego 2023.

Przepisy zakładają, że wartość dofinansowania pojedynczego projektu będzie mogła wynieść maksymalnie 30 mln zł. Wysokość dofinansowania ze środków Funduszu do poszczególnych zadań zostanie ustalona zgodnie z przepisami ustawy o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg.

6 lutego w miejscowości Dobieszowice w gminie Bobrowniki premier Mateusz Morawiecki i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk mówili o szczegółach tegorocznego Rządowego Funduszu Rozwoju Drogi. Miejsce nie było przypadkowe, ponieważ jedna z ulic w Dobieszowicach powstała w ramach tego programu. Ponadto w samych Bobrownikach zostanie zrealizowane inna realizacji w ramach RFRD - przebudowa ul. Słowackiego za ponad 6 mln złotych. 

W 2023 roku w ramach tego funduszu planowana jest budowa lub przebudowa prawie 3 tysięcy kilometrów dróg w całej Polsce. Województwo śląskie otrzymało na ten cel 303,6 mln zł.

- Tylko w 2019 roku przeprowadziliśmy 12 tysięcy inwestycji. Ponad 18 tysięcy kilometrów dróg nowych, modernizowanych bądź remontowanych (...) Cieszy mnie fakt, że z naszymi inwestycjami schodzimy do Polski lokalnej. Każda gmina, każdy człowiek jest dla nas równie ważny - mówił w Dobieszowicach premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu "poprosił" mieszkańców całej Polski, aby zapytali swoich samorządowców o to, czy w czasach poprzedników samorządy otrzymywały takie samo wsparcie. - Znam odpowiedź - stwierdził Morawiecki.

- Drogi są dziurawie, kiedy jest dziurawy budżet. Tak było za czasów naszych poprzedników. Naprawiliśmy finanse publiczne, dlatego przekazujemy co roku coraz większe środki na inwestycje - dodał premier. 

Morawiecki stwierdził też, że dzięki różnym programom rządowym, a zwłaszcza programowi budowy dróg, polski rząd wspiera wyrównanie szans oraz małe i średnie przedsiębiorstwa, które najczęściej wygrywają przetargi na wykonanie inwestycji. - Dla nas nie ma podziału na Polskę A i Polskę B - skomentował premier.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk także stwierdził, że dzięki rządowemu funduszowi dróg, lokalni przedsiębiorcy mają szansę na zdobycie bardzo dobrych kontraktów, a tym samym powstają nowe miejsca pracy.

- Polacy zasługują na bezpiecznie drogi w każdym regionie. Likwidujemy też wykluczenie komunikacyjne. (...) Samorządy uwierzyły, że można i trzeba współpracować z rządem. Samorządy skutecznie realizują przebudowę dróg przy bardzo dużym wsparciu rządu - mówił minister w województwie śląskim.

Minister i premier podziękowali m.in. posłom Prawa i Sprawiedliwości, którzy "zachęcają" samorządowców do udziału w naborach do rządowych programów. 

Minister Adamczyk dziękował też premierowi za stworzenie Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg - Panie premierze dziękuję za projekt rządowy. Dzięki niemu polskie drogi są bezpieczniejsze i możemy spełniać marzenia Polaków - mówił minister.

Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych ma działać do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.), a suma wszystkich inwestycji ma wynieść blisko 300 miliardów złotych. 

fot. screen Kancelaria Premiera

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

19 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.1µg/m3 PM2.5: 3.7µg/m3