W poniedziałek rano premier Mateusz Morawiecki spotkał się z liderami partii opozycyjnych w Polsce. Jak przekazał na briefingu prasowym rzecznik rządu, Morawiecki zaproponował sprowadzenie zmian w polskiej Konstytucji z powodu agresji Rosji na Ukrainę.
Rząd uważa, że Polska musi zmodernizować swoją armię. Dlatego premier Mateusz Morawiecki zaproponował wyłączenie z zadłużenia publicznego wydatków na wojsko. To wymaga zmian w polskiej Konstytucji.
- Polska armia musi być w błyskawiczny sposób doposażona na najwyższym poziomie, dlatego jedną z propozycji zmian w Konstytucji będzie wyłączenie z progu zadłużenia publicznego wydatków na armię i na zbrojenia - powiedział Piotr Muller, rzecznik rządu.
Ponadto Morawiecki chce wprowadzić dwie inne zmiany w Konstytucji, które pozwolą na konfiskatę majątku oligarchów rosyjskich oraz dodatkowego opodatkowania dla firm, które nie wycofały się z rosyjskiego rynku.
- Drugą kwestią, która wymaga zmiany Konstytucji, jest propozycja, która zezwala na to, żeby na terenie Polski konfiskować majątki oligarchów rosyjskich, wszystkie majątki podmiotów i osób prywatnych, które są zaangażowane we wspieranie działań Rosji - dodał rzecznik rządu. Ich majątek przejąłby Skarb Państwa.
- Trzecią rzeczą, którą chcemy wprowadzić, która być może nie będzie wymagała zmiany Konstytucji, jest kwestia wprowadzenia dodatkowego opodatkowania dla podmiotów, które kontynuują swoją działalność gospodarczą na terenie Rosji - poinformował Piotr Muller.