Prawybory Nowej Nadziei w Katowicach. "Demokracja to idiotyzm" [WIDEO]

IMG 20230204 191056
Kastelik

Szymon Kastelik

5 lutego, 2023

4 lutego w Katowicach odbyły się "prawybory" partii Nowa Nadzieja. Wszyscy chętni głosowali na swoją "jedynkę" na liście wyborczej Konfederacji do Sejmu. Prawybory odbyły się pomimo bojkotu Wolnościowców i Dobromira Sośnierza, który według wewnętrznych ustaleń Konfederacji, powinien otrzymać pierwsze miejsce na liście wyborczej do Sejmu z Katowic. 

O "pole position" w wyborach z okręgu katowickiego walczyli Tomasz Brzezina, Grzegorz Płaczek i Andrzej Sielańczyk. Ostatecznie członkowie i sympatycy Nowej Nadziei zdecydowali, że to Płaczek będzie "jedynką".

- W teorii jesteśmy w stanie zrobić naprawdę dobry wynik - mówił w Katowicach Sławomir Mentzen, który zachęcał wszystkich obecnych do uczestnictwa w wyborach i namawiania innych ludzi do głosowania na Konfederację.

Janusz Korwin-Mikke w swoich stylu mówił o tym, że demokracja "idiotyzmem", a pośrednio wskazał, że dobrym przykładem na to są prawybory Nowej Nadziei. - Większość jest głupia i na mądrych ludzi nie zagłosuje - stwierdził Korwin-Mikke. 

Goście specjalni katowickich prawyborów podkreślali również, iż bardzo ważne jest zjednoczenie środowisk konserwatywnych i wolnościowych, a na to ma pozwolić koalicja Konfederacji.

Warto też wspomnieć o zasadach prawyborów "Nowej Nadziei". Kandydaci na jedynki musieli wpłacić co najmniej 2500 złotych. Natomiast, aby uzyskać czynne prawo wyborcze, czyli prawo do głosowania, każdy chętny musiał wpłacić co najmniej 20 złotych darowizny na rzecz partii. 

ZOBACZ WIDEO:

Katowickie prawybory były ostatnim takim wydarzeniem, które Nowa Nadzieja zorganizowała w sumie w 20 okręgach. Dlatego nie dziwi fakt, że w stolicy woj. śląskiego pojawili się wszyscy najważniejsi: Sławomir Mentzen, Janusz Korwin-Mikke oraz Konrad Berkowicz. Prawybory poparli również przedstawiciele koalicjantów z Konfederacji: Ruchu Narodowego oraz Konfederacji Korony Polskiej. W Katowicach zabrakło "Wolnościowców", którzy w ubiegłym roku odeszli od Korwina i założyli swoją partię. 

KONIEC KONFEDERACJI?

Wolnościowcy na czele z Dobromirem Sośnierzem i Arturem Dziamborem bojkotują prawybory Nowej Nadziei. W wielu swoich wypowiedziach medialnych oraz wpisach podkreślali, że prawybory Mentzena są nieuczciwe i łamią wewnętrzne ustalenia w Konfederacji. Idealnym przykładem na to jest właśnie wybór "jedynki" wyborczej do Sejmu. W 2019 roku z okręgu katowickiego do Sejmu wszedł Dobromir Sośnierz i to on powinien (według wewnętrznych ustaleń koalicji) zostać "jedynką" na katowickiej liście Konfederacji. 

- Konfederacja udzieliła nam wielokrotnie gwarancji startu w naszych okręgach z pierwszego miejsca, podtrzymane również po rozłamie w Partii KORWiN. Jeśli te uroczyste gwarancje nie dają gwarancji, to prawybory tym bardziej. Zresztą Rada Liderów nie uchwaliła, że ich wyniki będą dla niej wiążące, więc póki co jest to wewnętrzna inicjatywa partii KORWiN ps. Nowa Nadzieja. Sławomir Mentzen próbuje tę swoją wendettę ubrać w ładne słowa, ale swoim ludziom bez ogródek mówi, że w tym wszystkim chodzi o upokorzenie i wycięcie „węży”. A „węże” nie chcą dać mu tej satysfakcji i odrzucają tę obłudną propozycję. Wszyscy nasi posłowie ciężko pracowali przez całą kadencję na Konfederację, więc podobnie jak posłowie RN i Korony, my również oczekujemy, że swoimi miejscami na liście będziemy dysponować we własnym zakresie. Jeśli Konfederacja ma przetrwać to tylko na gruncie poszanowania umów, inaczej nie będzie to ani prawica, ani żadna alternatywa dla całej zakłamanej sceny politycznej - komentował jeszcze w grudniu Dobromir Sośnierz.

Jak powiedział nam podczas prawyborów jeden z działaczy Nowej Nadziei, Wolnościowcy otrzymali propozycję startu w prawyborach w okręgach, w których uznali za stosowne. Jednak nie skorzystali z zaproszenia. Dodał, że nie rozumie pretensji np. Sośnierza, ponieważ w 2019 roku jedynkę w katowickim okręgu miała partia KORWiN, czyli dzisiejsza Nowa Nadzieja.

W Katowickich prawyborach zagłosować miało około 2 tysiące osób. Tym razem było spokojnie. Przypomnijmy, że prawybory w Legnicy zakończyły się awanturą kandydatów i wzajemnymi oskarżeniami o oszustwo. 

15 października 2022 roku Sławomir Mentzen został nowym prezesem partii KORWiN. Miesiąc później ugrupowanie zmieniło nazwę na Nowa Nadzieja. W marcu 2022 roku Dobromir Sośnierz, Artur Dziambor i Jakub Kulesza opuścili partię Korwina-Mikke. Jednym z powodów były "prorosyjskie" wypowiedzi i wpisy byłego lidera partii. 

IMG 20230204 194017

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-2 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 14.6µg/m3 PM2.5: 13.2µg/m3