Pracowita niedziela labradorki Soni. Wywąchała ukryte papierosy i tytoń

Targowisko 1

Redakcja

9 sierpnia, 2022

Funkcjonariusze śląskiej Krajowej Administracji Skarbowej zabezpieczyli nielegalne wyroby akcyzowe na targowisku w Dąbrowie Górniczej. W akcji mundurowych wspierała labradorka Sonia, która wywąchała ukryte papierosy i tytoń.

W niedzielę (07.08.2022 ) funkcjonariusze ze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego prowadzili kontrole na targowisku  miejskim w Dąbrowie Górniczej.

W akcji uczestniczyła młoda labradorka Sonia, wyszkolona do wykrywania wyrobów tytoniowych oraz waluty. Tego dnia na bazarze były tłumy, ale to nie przeszkodziło Soni w pracy. Labradorka bezbłędnie wskazała miejsce ukrycia trefnego towaru.

Nielegalne papierosy i tytoń  bez polskich znaków akcyzy były ukryte w metalowym pawilonie handlowym oraz na jednym ze stoisk handlowych. Mundurowi zabezpieczyli również alkohol w plastikowych butelkach tzw. olejówkach, bez żadnych oznaczeń.

Ze wstępnych badań wynika, że to alkohol o mocy ponad 80%. Przeprowadzona próba polowa na obecność chlorków potwierdziła, że alkohol  był poddany procesowi odkażania.

W sumie do magazynów śląskiej KAS trafiło ponad 17 tys. sztuk papierosów, 12 kg tytoniu oraz ponad 16 litrów alkoholu. Wartość rynkowa zabezpieczonych wyrobów to ponad 15 tys. złotych. Gdyby towar trafił do sprzedaży Skarb Państwa straciłby prawie 127 tys. tytułem należnych podatków.

Właścicielami trefnych wyrobów okazała się dwójka mieszkańców Zagłębia. Przeciwko handlującym ( kobiecie i mężczyźnie) nielegalnymi wyrobami akcyzowymi zostanie wszczęte postępowanie karne skarbowe. Grozi im nie tylko przepadek trefnych towarów, ale również wysoka kara grzywny, kara pozbawienia wolności do lat 3, lub obie kary włącznie. O wysokości kary zdecyduje sąd.

Targowisko 4

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

16 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.3µg/m3 PM2.5: 10.6µg/m3