Powiat Wodzisławski pozyskał prawie 3,5 mln zł z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych

Autobusy Wodzislawskiej Komunikacji Powiatowej 1

Redakcja

15 maja 2022

Zarząd Powiatu Wodzisławskiego pozyskał prawie 3,5 mln zł z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych na wsparcie w bieżącym roku Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej.

Powiat Wodzisławski jest organizatorem powiatowych przewozów pasażerskich od czasu, gdy ponad 10 lat temu do południowych gmin powiatu z dnia na dzień zaprzestał kursowania nieistniejący już PKS Rybnik.

W ciągu tej dekady Starostwo zachęciło do współpracy urzędy gmin z Godowa, Gorzyc i Lubomi, dzięki czemu powiatowe przewozy zapewniają transport dzieci i młodzieży do szkół. Powiat zaś objął udziały w należącym do Powiatu Raciborskiego PKS w Raciborzu. To spowodowało, że przewoźnik może być obecnie traktowany przez oba powiaty nie tylko jako tzw. podmiot wewnętrzny, ale jest też ważnym na lokalnym rynku pracodawcą.

Starostwo zaczęło ponadto inwestować w tabor, który wykorzystywany jest do obsługi przewozów, dzięki czemu pasażerowie podróżują w autobusach nowoczesnych, klimatyzowanych i w dobrych warunkach.

Obecnie Wodzisławska Komunikacja Powiatowa to 10 linii łączących gminy południowej części powiatu nie tylko ze sobą, ale też powiatem raciborskim i Jastrzębiem-Zdrojem.

Zatrudnienie w niej znalazło 27 kierowców z powiatu wodzisławskiego, w tym aż 8 pań. WKP dysponuje nowoczesną flotą samochodową.

Na 20 autobusów obsługujących komunikację w powiecie wodzisławskim 12 jest nie starszych niż rocznik 2016.

Latem tego roku tabor Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej mają wzmocnić 2 kolejne pojazdy nowej generacji, które zastąpią najbardziej wysłużone autobusy.

Środki pozyskane przez władze powiatu pozwolą na utrzymanie i rozwój istniejących połączeń, nad którymi z powodu niedofinansowania ze środków Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych zawisło widmo ograniczeń.

Bardzo się cieszę, że te środki udało się pozyskać. Odczuwaliśmy duży niepokój na początku roku, gdy okazało się, że znaleźliśmy się w gronie powiatów bez dofinansowania z Funduszu. Dzięki jednak pozyskanej kwocie prawie 3,5 mln zł będziemy mogli nadal świadczyć usługi Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej na wysokim poziomie”

podkreśla Leszek Bizoń, starosta wodzisławski.

Źródło:  Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

22 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.4µg/m3 PM2.5: 4.0µg/m3