Powiat pszczyński pod wodą. Prawie 300 interwencji strażaków

Powodz pszczyna 1

Dawid Płociński

15 września 2024

Starosta Pszczyński Grzegorz Wanot ogłosił 14 września od godz. 12.00 aż do odwołania pogotowie przeciwpowodziowe na terenie powiatu pszczyńskiego dla gminy Pszczyna i gminy Pawłowice. Do godz. 19.00 do Powiatowego Stanowiska Kierowania napłynęło 268 zgłoszeń w związku z sytuacją powodziową.

Na godz. 18.30 starosta Grzegorz Wanot zwołał drugie w sobotę posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Pszczynie. W siedzibie KP PSP w Pszczynie włodarze, przedstawiciele służb i jednostek z terenu powiatu pszczyńskiego omówili aktualną sytuację powodziową oraz planowane działania na najbliższe godziny. W posiedzeniu wzięli także udział włodarze gmin: burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol, wójt Goczałkowic-Zdroju, Gabriela Placha, wójt gminy Miedźna Jan Słoninka, a także przewodniczący rady Gminy Suszec Szymon Sekta oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Pszczynie Leszek Szczotka.

W działaniach na terenie powiatu pszczyńskiego biorą udział wszystkie jednostki OSP, w komendzie powiatowej wzmocnione zostały stany osobowe. Strażaków wsparły 4 zastępy z ościennych miast. Stale monitorowane są wały przeciwpowodziowe i poziom wody w zbiornikach i rzekach. 

- Na szczęście wieczorem dynamika zgłoszeń spadła, ale służby są w pełnej gotowości. Czekamy na to, co przyniesie noc, a niestety, prognozy nie są optymistyczne - według nich przed nami noc z silnymi opadami. Już teraz dziękuję strażakom i wszystkim służbom za zaangażowanie i wszystkie podjęte działania - mówi Grzegorz Wanot, starosta pszczyński.

Najtrudniejsza sytuacja jest w gminach Pszczyna i Pawłowice. Trudna sytuacja jest w Studzionce, na ul. Brzechwy w Pszczynie, w rejonie potoku na osiedlu Stara Wiś, zalany został pszczyński skansen. W Piasku doszło do osunięcia skarpy w związku z przebudową linii kolejowej na ul. Słonecznej, w skutek czego doszło do zalania kilku posesji i domów.

W gminie Pawłowice w najtrudniejszej sytuacji są mieszkańcy Pielgrzymowic. Przy ul. Miarki wylała Pielgrzymówka. Zalana droga uniemożliwia dojazd do posesji, zalane są też domy, w szczególności piwnice. Zagrożeni ewakuacją są mieszkańcy ok. 10 domów. Przez kilka godzin nieprzejezdna była obwodnica Pawłowic, ale strażacy wypompowali wodę i drogą można już jeździć.

Lokalne podtopienia występują na terenie gmin: Goczałkowice-Zdrój, Miedźna, a także w gminie Suszec i Kobiór.

Na godz. 19:00 dnia 14.09.2024. Powiatowe Stanowisko Kierowania przyjęło 268 zgłoszeń, które dotyczyły:

-156 zalanych piwnic,
-16 zalanych dróg,
-10 zalanych budynków firm,
-6 powalonych drzew,
-5 zalanych domów,
-11 zalanych garaży,
-1 zalanego budynku urzędu,
-1 zalanej stodoła,
-45 zalanych posesji,
-4 niedrożnych przepustów,
-8 rozlewisk rzecznych,
-4 niedrożnych rowów,
-1 zalanego parkingu z samochodami,
-podmytego rurociągu
-1 zalanego budynku gospodarczy
oraz zalanego obiektu OSP w Golasowicach.

Sztab kryzysowy pszczyna

powiązane artykuły:

Sytuacja powodziowa na slasku
Wiadomości 15 września 2024

Wczoraj odbyło się kolejne posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnict

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.4µg/m3 PM2.5: 5.8µg/m3