Posłanki KO zachęcają kobiety do udziału w wyborach. "Świat kreują mężczyźni"

IMG 20230918 103547
Kastelik

Szymon Kastelik

18 września, 2023

Posłanki i kandydatki do Sejmu Koalicji Obywatelskiej zachęcają mieszkanki w województwie śląskim do udziału w wyborach. Chcą bezpiecznej i przyjaznej Polski dla kobiet: dofinansowania in vitro, bezpłatnego znieczulenia przy porodzie, opieki okołoporodowej, dostępu do antykoncepcji oraz legalnej aborcji. Ale oprócz tego posłanki KO podkreślają, że kobiety są wyśmienitymi specjalistkami w wielu dziedzinach i powinny aktywnie uczestniczyć w rządzeniu państwem. 

Posłanki i kandydatki Koalicji Obywatelskie ruszyły w trasę po Polsce, żeby zachęcić do udziału w wyborach wszystkie Polki. W poniedziałek i we wtorek będą spotykały się z mieszkankami województwa śląskiego, które chcą przekonać do propozycji Koalicji Obywatelskiej dla kobiet. To m.in. dofinansowanie do in vitro, dopłata dla pracujących matek. liberalizacja prawa aborcyjnego. Ale jak podkreślały w poniedziałek posłanki KO, sprawa dotyczy też wielu innych aspektów życia prywatnego oraz zawodowego.

"Jest nas ponad połowa"

Monika Rosa na konferencji prasowej w Katowicach podkreśliła, że kobiety to ponad połowa polskiego społeczeństwa. Dlatego ich głos jest bardzo ważny i powinien wybrzmieć w polskim parlamencie. 

- Nie chodzimy na wybory, więc nasze prawa w Polsce są niestety zagrożone (...) Domagamy się równej płacy, walki z przemocą domową, liberalnego prawa aborcyjnego. Mamy prawo do opieki okołoporodowej, znieczulenia, antykoncepcji i środków higienicznej. Ale nie tylko o prawach chcemy mówić. Jesteśmy doskonale wykształcone. Znamy się na ochronie środowiska, gospodarce, obronności - powiedziała posłanka Rosa.

- Od lat świat kreują raczej mężczyźni. Chcemy tworzyć przyszłość Polski razem z mężczyznami. Dla nas, dla naszych córek, dla naszych mężów i córek - mówiła Izabela Leszczyna.

Katarzyna Lubnauer stwierdziła, że kobiet jest więcej, zatem również mają większą odpowiedzialność. - Chcemy stworzyć nowoczesny, przyjazny kraj. Świetnej edukacji, ochrony zdrowia, który zapewni nam bezpieczeństwo - mówiła Lubnauer.

Marta Golbik zachęciła kobiety, żeby rozmawiali ze swoimi mężami, partnerami, kolegami, żeby nie głosowali na PiS i Konfederację. - Mówcie im co PiS zrobił kobietom przez ostatnie 8 lat. Tłumaczcie swoim mężczyzną, że kandydaci na listach Konfederacji to faszyści, szowiniści, to ludzie, którzy chcą niszczyć kobiety - skomentowała Golbik. 

W poniedziałek o godzinie 17:00 przed Miejskim Domem Kultury w Myszkowie odbędzie się spotkanie otwarte z działaczkami Koalicji Obywatelskiej w ramach trasy "Kobiety na wybory". 

WIĘCEJ W PONIŻSZYM WIDEO:


Poprzedni artykuł

Następny artykuł

22 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 12.0µg/m3 PM2.5: 9.5µg/m3