Porozumienie ws. Turowa podpisane! Polska musi zapłacić!

Premierczechy

Redakcja

3 lutego 2022

W czwartek, 3 lutego premierzy Polski i Czech podpisali w Pradze porozumienie w sprawie kopalni i elektrowni Turów. - Drodzy mieszkańcy Dolnego Śląska, kopalnia Turów będzie nadal pracowała i dostarczała energię. Chciałem podziękować marszałkowi za dobre negocjacje w tej sprawie - powiedział Mateusz Morawiecki po podpisaniu porozumienia.

W 2021 roku Czesi złożyli do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargę na Polskę w sprawie przedłużenia koncesji na wydobycie węgla w kopalni Turów. Nasi południowi sąsiedzie uważają, że polski rząd złamał unijne prawo. W swoim wniosku zaznaczyli, że dalsza rozbudowa kopalni Turów może zagrozić mieszkańcom Liberca i odebrać im dostęp do wody. Czesi skarżyli się również na wysoki poziom hałasu i pyłu.

TSUE jako środek zapobiegawczy nakazało Polsce wstrzymanie wydobycia w okolicach Turowa. Nasz rząd odmówił. Dlatego TSUE zdecydowało o ukaraniu Polski w wysokości 500 tys,. euro dziennie. Do dzisiaj licznik "nabił" już 68 milionów euro. Polski rząd twardo sprzeciwił się nakazowi zapłaty.

Najprawdopodobniej historia konfliktu o Turów dobiega końca. W czwartek premier Mateusz Morawiecki poleciał do Pragi, żeby spotkać się z szefem czeskiego rządu, Petrem Fialą. Oba państwa podpisały porozumienie ws. Turowa. Nie oznacza to jednak, że Polska nie zapłaci milionów euro. Musimy przekazać czeskiej stronie 45 milionów euro odszkodowania. Wówczas Czesi wycofają swoją skargę, którą złożyli w TSUE. Wtedy Komisja Europejska przestanie naliczać nam karę, jednak tak czy siak będziemy musieli zapłacić to, co już zostało wyliczone. Premier Morawiecki zapowiedział, że będzie wnioskował o anulowanie tej kary. 

Umowa polsko-czeska zakłada dokończenie budowy bariery zapobiegającej odpływowi wód podziemnych, wału ziemnego.  Ponadto monitorowany będzie poziom hałasu, zanieczyszczenia powietrza, osunięcia gruntu i poziom wód gruntowych.

Podpisanie tej umowy jest fundamentalnie ważne. Kończy okres zamrożenia bardzo dobrych relacji polsko-czeskich - powiedział premier Morawiecki.

Zabezpieczyliśmy interesy obu stron oraz lokalnych mieszkańców - skomentowała Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, która brała udział w negocjacjach. 

To duży sukces - dodał minister aktywów państwowych, Jacek Sasin.

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

17 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 0.3µg/m3 PM2.5: 0.2µg/m3