Porozumienie w Tauronie. Związkowcy wywalczyli 7 tysięcy złotych wyrównania

Elektrownia laziska widok z lotu ptaka
Kastelik

Szymon Kastelik

14 lipca, 2022

W czwartek, 14 lipca zakończył się protest okupacyjny w siedzibie Tauronu w Katowicach. Trwał od wtorku. Związkowcy spółek grupy Tauron podpisali z zarządem porozumienie.

We wtorek związkowcy z Tauronu weszli do siedziby spółki. Żądali 8 tysięcy złotych brutto dla pracowników jako wyrównania strat spowodowanych rosnącą inflacją. W środę rozmawiał z nimi wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik, ale nie udało się dojść do kompromisu. Związkowcy zastrzegali, że protest może rozrosnąć się na elektrownie i kopalnie należące do Tauronu. 

- Pan Minister zapoznał się z naszym postulatami i zrobił przerwę, bo nie spodziewali się tak stanowczej reakcji strony społecznej. My od niczego nie odejdziemy, pracownicy robią nacisk na stronę społeczną, bo obniżył im się poziom życia, dopadła ich inflacja i kredyty. (...) Pan Minister się z tym zderzył i próbował nas przekonywać do zaczekania jeszcze przez jakiś czas, bo on nie jest władny - mówił w środę Bogdan Tkocz z Solidarności Tauron.

Jednak w czwartek udało się uzyskać porozumienie pomiędzy zarządem grupy Tauron a stroną społeczną. 6 tys. złotych brutto pracownicy dostaną do końca lipca, pozostały tysiąc zostanie wypłacony przed świętami Bożego Narodzenia. Istnieje możliwość dodatkowych wypłat, a wszystko zależeć będzie od kolejnych negocjacji, wyników spółek i inflacji.

- Porozumienie to nie wpłynie negatywnie na kondycję finansową Grupy Tauron oraz pozwoli realizować konsekwentnie proces inwestycyjny i transformacji energetycznej w oparciu o dobrze wykwalifikowaną kadrę - komentuje Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron.

Tym samym związkowcy zakończyli protest okupacyjny w katowickiej siedzibie Tauronu. Nadal protestuje strona związkowa w Polskiej Grupie Górniczej, która od poniedziałku zamierza zaostrzyć formę protestu.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 32.0µg/m3 PM2.5: 25.6µg/m3