Pomagali ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji. Ratownicy górniczy odznaczeni

1d1b9a421ac658edbec7bb9d610033b8

Redakcja

8 lipca, 2023

Pojechali tam, gdzie było piekło. Zgłaszali się sami, bo chcieli po prostu pomóc. Teraz zostali wyróżnieni za swoją postawę. Ratownicy górniczy z PGG i JSW otrzymali odznaczenia od prezydenta Andrzeja Dudy.

Uroczystość odbyła się w Westybulu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Prezydent Andrzej Duda uhonorował ratowników górniczych za zasługi dla ratownictwa górniczego oraz ofiarne niesienie pomocy ofiarom lutowego trzęsienia ziemi w Turcji.

W imieniu prezydenta odznaczenia wręczył zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Mirosław Wiklik, któremu towarzyszył wicewojewoda śląski Robert Magdziarz.

- Wiem, że dla was ważniejsze jest ocalenie życia ludzkiego niż odznaczenie, niemniej niech te odznaczenia wręczone w imieniu pana prezydenta będą podziękowaniem dla całej braci ratowników górniczych od całego społeczeństwa polskiego- mówił wiceszef BBN gen. Mirosław Wiklik.

- Pojechaliście ratować tych, którzy nie spodziewali się tragedii. Wasze doświadczenie w zakresie górnictwa, ratownictwa, jest ogromne i myślę, że na pewno mieszkańcy, którzy to dobro od was otrzymali będą to pamiętać do końca życia powiedział wicewojewoda śląski Robert Magdziarz.

Poza wyróżnionymi w uroczystości brali udział także m.in. członkowie ich rodzin i przedstawiciele zarządów PGG SA i JSW. Obecny był wiceprezes ds. pracowniczych PGG S.A. Jerzy Janczewski oraz dyrektor kopalni Mysłowice-Wesoła Adam Rozmus. Uroczystość uświetniła orkiestra górnicza PGG SA pod batutą Mirosława Kaszuby.


fot. ŚUW

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 20.8µg/m3 PM2.5: 15.9µg/m3