Polskie szkoły gotowe nawet na 400 tys. ukraińskich uczniów

IMG 20220621 151742

Redakcja

22 czerwca, 2022

Według wiceministra edukacji Tomasza Rzymkowskiego, polskie szkoły mogą przyjąć nawet 400 tysięcy uczniów z Ukrainy. To tylko szacunkowa liczba, ponieważ tendencja jest spadkowa.

We wtorek, 21 czerwca odbyło się kolejne spotkanie zorganizowane przez wojewodę śląskiego, Jarosława Wieczorka, na którym poruszono wyzwania i problemy związane z napływem obywateli Ukrainy. Tym razem Śląsko-Ukraińskie Forum dotyczyło edukacji. Podsumowano dotychczasowe działania podjęte oświaty oraz przeanalizowano problemy, z którymi szkoły w woj. śląskim zmierzą się od września.

W spotkaniu oprócz wojewody uczestniczyli zdalnie lub stacjonarnie samorządowcy, nauczyciele, dyrektorzy szkół oraz śląska kurator oświaty, wicemarszałek woj. śląskiego Beata Białowąs. Zaproszenie przyjął również wiceminister edukacji, pełnomocnik Rządu do spraw rozwoju i umiędzynarodowienia edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.

Według najnowszych danych, w województwie śląskich nadano 118538 numerów PESEL. W naszym regionie przyjęto 43829 wniosków 500+ dla 66523 ukraińskich dzieci. W śląskim naukę podjęło 21175 uczniów z Ukrainy, którzy przybyli do nas po wybuchu wojny. Oficjalnie trudno ustalić ile młodzieży w wieku szkolnym trafiła do woj. śląskiego, ponieważ część z nich uczy się zdalnie z ukraińskimi nauczycielami lub w ogóle nie podjęło jeszcze nauki. 

Jak poinformował we wtorek wojewoda śląski, tendencja jest spadkowa. Podobne dane przedstawił wiceminister Rzymkowski, który zapewnił, że polska oświata jest gotowa na każdy scenariusz. Nawet na pogorszenie sytuacji w Ukrainie. Od września polskie szkoły mają być gotowe na przyjęcie nawet 400 tysięcy uczniów z Ukrainy. -  Sądzę, że uczniów będzie mniej niż obecnie –- stwierdził wiceminister.

W Polsce, a dokładnie w sześciu miastach zorganizowana zostanie ukraińska matura. Przewidziano trzy tury w lipcu i w sierpniu. Ponadto ministerstwo zapewnia, że nadal będzie wypłacać subwencje oświatową za ukraińskich uczniów - w woj. śląskim najwięcej dostały Katowice, ponad 4 miliony. 

Uczestnicy spotkania wskazywali, że największym problemem jest bariera językowa, zarówno w przypadku uczniów, jak i nauczycieli z Ukrainy, którzy są gotowi do pracy w Polsce. 

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.2µg/m3 PM2.5: 8.5µg/m3