Polak zaginął w Wielkiej Brytanii. Mieszkańcy Bielska-Białej zatrzymani

Handcuffs 3655288 340
Kastelik

Szymon Kastelik

22 lutego, 2023

Najprawdopodobniej udało się wyjaśnić zagadkę tajemniczego zaginięcia Polaka w Wielkiej Brytanii. Sprawa trwa już od ponad roku.

W grudniu 2021 roku brytyjskie służby otrzymały zgłoszenie dotyczące zaginięcia 57-letniego Polaka który od 6 lat mieszkał i pracował w Wielkiej Brytanii. Zawiadomienie złożyła jego rodzina mieszkająca w Polsce. Informowali wówczas policję, że ich bliski od dłuższego czasu ma wyłączony telefon i nie nawiązuje z nimi łączności od końca listopada 2021 roku.

Zaginięciem zajęli się policjanci z Thames Valley Police. W akcję poszukiwawczą włączyły się również polskie organizacje pomagające rodzinom zaginionych. Pomimo wielkiego wysiłku, nie udało się ustalić miejsca pobytu Polaka.

Rok później, pod koniec 2022 roku brytyjska policja nawiązała kontakt z Wydziałem Kryminalnym Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Według ustaleń Thames Valley Police, 57-latek został najprawdopodobniej zamordowany. W sprawę zamieszane miały być cztery osoby.

- Śląscy kryminalni skontaktowali się z rodziną poszukiwanego, aby zdobyć więcej informacji na temat okoliczności zaginięcia. Zgromadzony materiał pozwolił na złożenie wniosku w Prokuraturze Okręgowej w Gliwicach o wszczęcie śledztwa w kierunku zabójstwa. Dodatkowo nasi policjanci rozpoczęli współpracę z Oficerem Łącznikowym Polskiej Policji w Wielkiej Brytanii. Z jego pomocą przekazali zdobyte informacje policjantom z Thames Valley, nawiązując z nimi ścisłą współpracę w tej sprawie - relacjonuje KWP w Katowicach.

Śledczym udało się ustalić, że dwie osoby, które towarzyszyły zaginionemu w listopadzie 2021 roku, wróciły do Polski. W styczniu na wniosek gliwickiej prokuratury, policja zatrzymała dwie osoby z Bielska-Białej. 22-latkę, która usłyszała zarzuty nieudzielenia pomocy, niezawiadomienia organów ścigania o przestępstwie, pomocy w ukryciu zwłok i podejmowania innych czynności, mających na celu udaremnienie postępowania. W tym samym dniu został zatrzymany drugi z mieszkańców Bielska-Białej - 30-letni mężczyzna.  Usłyszał zarzut niezawiadomienia organów ścigania o przestępstwie oraz utrudniania i udaremniania przeprowadzenia postępowania. Oboje trafili do tymczasowego aresztu.

Dwóch innych Polaków, podejrzanych o udział w zabójstwie, przebywa nadal na terenie Wielkiej Brytanii. Jeden z nich - 33-latek - przebywał w zakładzie karnym za popełnienie innych przestępstw. Drugi, 25-latek, ukrywał się, ponieważ był poszukiwany listem gończym oraz Europejskim Nakazem Aresztowania. Gliwicka prokuratura chce im postawić zarzuty udziału w pobiciu i utrudnianie postępowania dotyczącego zabójstwa oraz zarzut zabójstwa.

Aktualnie śledczy oczekują na rozpoznanie przez Sąd Rejonowy w Gliwicach wniosków o zastosowanie wobec nich tymczasowego aresztowania, co umożliwi wdrożenie procedury ekstradycyjnej.

- Sprawa, nad którą nadal pracują śląscy i brytyjscy policjanci, jest rozwojowa i niewykluczone są kolejne zatrzymania - komentuje śląska policja.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 42.6µg/m3 PM2.5: 33.0µg/m3