Połączenie kolejowe do Pyrzowic. Inwestycja zbliża się ku końcowi

Csm Stacja Tarnowskie Gory nowy peron widziany z lotu ptaka fot Szymon Grochowski 2 cb4e8bacfa

Redakcja

10 października, 2023

Zbliża się koniec prac na linii kolejowej Tarnowskie Góry - Zawiercie. Inwestycja za 660 mln złotych to część większego projektu połączenia lotniska w Pyrzowicach z regionem za pośrednictwem kolei. Projekt realizuje PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i jest współfinansowany z funduszy unijnych.

- Połączenie Tarnowskie Góry – Pyrzowice – Zawiercie zwiększy dostępność do kolei w woj. śląskim. W znaczący sposób poprawi się skomunikowanie portu lotniczego z miastami w regionie. Projekt ma również istotne znaczenie dla rozwoju sprawnych przewozów towarowych. Inwestycja pozwoli na efektywne połączenie transportu kolejowego i lotniczego stwierdził Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Wybudowany został nowy peron w Tarnowskich Górach, skąd podróżni dojadą do lotniska w Pyrzowicach. Stamtąd pojadą też dalej do stacji Siewierz i Zawiercie. Nowy peron został wybudowany i wyposażony w wiatę, ławki, oświetlenie oraz tablice informacyjne. Peron będzie dostosowany do obsługi podróżnych z ograniczoną możliwością poruszania się. Komunikację ułatwi winda.

- Budujemy połączenia kolejowe do polskich lotnisk. Inwestycja na linii Tarnowskie Góry – Pyrzowice – Zawiercie zapewni większą dostępność do kolei i lepszą komunikację. Usprawnią się także przewozy towarowe. To impuls dla rozwoju gospodarczego w regionie mówił Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

W ramach inwestycji odbudowany został 30-kilometrowy odcinek linii między Tarnowskimi Górami a Siewierzem. Powstały bezkolizyjne skrzyżowania, m.in. wiadukty kolejowe w Miasteczku Śląskim nad drogą 908, nad autostradą A1 oraz w Pyrzowicach nad drogą 913. Ruch pociągów towarowych jest prowadzony do obsługi dwóch bocznic na stacji Siewierz od strony Tarnowskich Gór. 

Powstały perony w nowej stacji Pyrzowice Lotnisko oraz na nowych przystankach Miasteczko Śląskie Centrum i Mierzęcice. W Siewierzu powstało lokalne centrum sterowania, z którego dyżurni będą dbali o bezpieczne prowadzenie ruchu kolejowego na całej linii. Na odcinku Siewierz – Zawiercie wymieniono 14 km torów, wybudowano sieć trakcyjną. Powstały perony w stacjach Poręba i Zawiercie oraz nowy przystanek Zawiercie Kądzielów. 

Cała inwestycja ma umożliwić podróż koleją do lotniska Katowice Airport od strony Tarnowskich Gór lub Zawiercia. Przewidywany czas jazdy z Zawiercia do lotniska to 23 min, a z Tarnowskich Gór niecałe 20 min. Podróżnym z Katowic i z Częstochowy przejazd zajmie około 1h. 

Aktualnie prowadzone są prace wykończeniowe, odbiory i pozyskiwanie certyfikacji. Zakończenie inwestycji zaplanowane jest w IV kwartale 2023 roku. W listopadzie planowane jest oddanie linii Tarnowskie Góry – Zawiercie do eksploatacji. Uruchomienie połączeń pasażerskich planowane jest od grudniowego rozkładu jazdy pociągów.

fot. PKP PLK

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 33.5µg/m3 PM2.5: 27.1µg/m3