Pogotowie w Sosnowcu w nowej siedzibie

Pogotowie Sosnowiec

Redakcja

27 stycznia 2022

Sosnowieccy radni zaakceptowali propozycję prezydenta Sosnowca dotyczącą nieodpłatnego przekazania terenu przy ul. Kombajnistów na rzecz Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu. To najważniejsza decyzja otwierająca drogę do budowy nowej siedziby pogotowia.

 To będzie jedna z najnowocześniejszych siedzib pogotowia w Polsce. Dołączamy się do tej inwestycji przekazując działkę o wartości ok 1,5 mln zł. A pomyśleć, że nie tak dawno mówiło się o likwidacji. Cieszę się, że rozmowy z Urzędem Marszałkowskim i dyrektorem Pogotowia przyniosły efekt. Sosnowieckie pogotowie już teraz dysponuje najnowocześniejszymi karetkami, ale nowa siedziba to przede wszystkim większe bezpieczeństwo mieszkańców, lepsze warunki pracy i nowoczesne rozwiązania techniczne. Zyskamy na tym wszyscy ”

nie ma wątpliwości Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Obecnie pogotowie stacjonuje w ścisłym centrum miasta w budynku dawnego szpitala przy ulicy 3 Maja 33. Przekazany przez miasto teren o powierzchni 0,6ha znajduje się przy ulicy Kombajnistów. To właśnie w tym rejonie znajdują się nowe siedziby sosnowieckiej Policji, a także Prokuratury Rejonowej Północ oraz Południe.

A to nie koniec. Od kilku miesięcy w Sosnowcu działa przecież Straż Graniczna, Sąd Okręgowy. Przypominam, że jeszcze kilka lat temu z Sosnowca znikały kolejne instytucje ponad lokalne, teraz sytuacja jest wręcz odwrotna. To pokazuje, że pozycja naszego miasta rośnie”

nie kryje zadowolenia prezydent Sosnowca.

Chciałam Państwu bardzo podziękować wszystkim radnym za jednogłośne podjęcie decyzji w sprawie przekazania działki, to dla nas bardzo ważne. To będzie jedna z najnowocześniejszych stacji i siedzib w Polsce. Serdeczne podziękowania kieruję również na ręce Arkadiusza Chęcińskiego, dla służb miasta, bo tempo pracy przy tej inwestycji jest ogromne”

mówiła podczas sesji Rady Miejskiej Izabela Domogała, członek zarządu województwa śląskiego.

Budowa nowej siedziby pogotowia będzie kosztowała 16-20 mln zł, a wsparcie zapewni Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Inwestycje Pogotowia w Sosnowcu to kwota 7,5 mln zł – 2 mln zł to środki własne, 5,5 mln zł stanowi finansowanie zewnętrzne.

Nie wyobrażam sobie poprawy jakości pracy w warunkach, w jakich do tej pory działa Rejonowe Pogotowie w Sosnowcu. Cała baza, infrastruktura, to wszystko wymaga gruntownej modernizacji. Podobnie zresztą jak sprzęt montowany w ambulansach, które w tej chwili nie mają garaży ”

wyjaśniał prof. Jerzy Robert Ładny, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny ratunkowej.

Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu obsługuje obszar zamieszkały przez ok. 700 tys. mieszkańców - nie tylko Sosnowca - ale również Dąbrowy Górniczej, Jaworzna, powiatu będzińskiego, zawierciańskiego aż po Szczekociny i Sławków. RPR zatrudnia z kolei 400 osób, w tym ok. 250 ratowników medycznych. W ubiegłym karetki wyjeżdżały aż 67 tys. razy, o 11 tys. więcej niż w 2020.

Głównym zadaniem jakie postawił przede mną zarząd województwa to było zmiana funkcjonowania Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu. Cieszę się , że zaledwie po kilku miesiącach jesteśmy w tak ważnym dla nas, ale i wszystkich mieszkańców Zagłębia momencie”

podsumował Klaudiusz Nadolny, dyrektor Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu.

To naprawdę bardzo ważna inwestycja, mam nadzieje, że jej realizacja ruszy w możliwie najkrótszym czasie. Dziękuję Izabeli Domagale, dyrektorowi Klaudiuszowi Nadolnemu za dotrzymanie słowa. Jesteśmy do dyspozycji”

kończy Prezydent Chęciński.

 

Dzialka pogotowie

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 15.3µg/m3 PM2.5: 13.8µg/m3