„Podaruj odblask komuś, kogo kochasz” -akcja w Mysłowicach [Wideo]

20220214 061601

Redakcja

19 lutego 2022

W ciągu zaledwie kilku tygodni 2022 r. w wypadkach drogowych w województwie śląskim zginęło dziesięciu pieszych, w tym aż pięciu na oznakowanych przejściach.

W Mysłowicach doszło do sześciu potrąceń pieszych: na ul. Boliny, Oświęcimskiej, Krakowskiej, na skrzyżowaniu Janowskiej z Chopina i dwa razy na Mikołowskiej. Jeden z tych wypadków miał skutek śmiertelny. Dlatego w poniedziałek 14 lutego policjanci, strażacy i ratownicy edukowali kierowców i wręczali elementy odblaskowe pieszym na ulicach Mysłowic, a ze względu na walentynki akcja odbyła się pod hasłem „Podaruj odblask komuś, kogo kochasz”.

Wszystkie z tych wydarzeń miały miejsce na oznakowanych przejściach dla pieszych i przyczyną było nieustąpienie pierwszeństwa pieszym, ale myślę, że gdyby pieszy był wyposażony w jakikolwiek element odblaskowy, to na pewno dałoby większą możliwość zauważenia go na tym przejściu kierującemu pojazdem”

mówi sierż. szt. Łukasz Paździora, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Mysłowicach.

Zgodnie z prawem odblaski musimy nosić po zmierzchu, poruszając się drogą poza obszarem zabudowanym. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy i w mieście zabezpieczali się w taki sposób. Kupujemy naszym pociechom plecaki czy kurtki z elementami odblaskowymi, zapominając, że powinniśmy zadbać także o własne bezpieczeństwo i widoczność na drodze. Policjanci wręczali dziś mysłowiczanom odblaskowe gadżety i przypominali, że w starciu z samochodem nie mają żadnych szans, a to, że jako piesi mają pierwszeństwo, nie jest żadną wymówką.

To, że mają bezwzględne pierwszeństwo na przejściu dla pieszych, nie znaczy, że bez zastanowienia mają wchodzić na to przejście dla pieszych. Powinniśmy mieć zawsze z tyłu głowy to, że ten pojazd nie zatrzyma się w miejscu”

tłumaczy sierż. szt. Łukasz Paździora.

Mundurowi zwracali też uwagę kierowcom, że kodeks drogowy nakazuje im zwolnić w rejonie „zebry”, zwłaszcza jeśli zbliżają się do niej piesi. Przypominali również, że od stycznia za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu lub wchodzącemu na nie oraz za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych grozi im mandat w wysokości 1 500 zł.

 

Apelujemy i do kierowców, i do pieszych, żeby nawet w mieście wyposażać się w elementy odblaskowe, a kierujący żeby w rejonach przejść dla pieszych zachowali szczególną ostrożność, zwolnili tak, żeby mieli szansę zauważyć tego pieszego i się zatrzymać w odpowiednim czasie”

podkreśla sierż. szt. Paździora.

Nagranie zdarzenia na ul. Oświęcimskiej, które w ubiegłym tygodniu trafiło do sieci i wywołało burzliwą dyskusję wśród internautów, mocno skłania do refleksji. Niezależnie od tego, kto zawinił czy kto miał pierwszeństwo, konkluzja może być tylko jedna: i kierowcy, i piesi, zwracajcie uwagę na siebie nawzajem.

Źródło: itvm.pl-Telewizja o Mysłowicach

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

28 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 12.2µg/m3 PM2.5: 10.8µg/m3