Po raz trzeci na trasach Kubalonki biegali na nartach o Puchar Wisły

III Bieg Narciarski o Puchar Wisły

Redakcja

30 stycznia 2023

W niedzielę 29 stycznia już po raz trzeci na trasach Kubalonki odbyły się narciarskie zmagania „O Puchar Wisły”.

Na linii startu w kategoriach dzieci i młodzieży stanęło łącznie 88 zawodników i zawodniczek, którzy reprezentowali zarówno pobliskie kluby sportowe z Wisły i Istebnej, a także Wodzisław Śląski, Chochołów, Bystrą.

- Po raz kolejny śmiało można powiedzieć, że bieg „O Puchar Wisły” jest wydarzeniem międzynarodowym, gdyż udział w nim wzięła spora grupa biegaczy Republiki Czeskiej - z Dolnej Łomnej, Mostów czy Jabłonkowa, miasta partnerskiego Wisły – mówi Karina Czyż z Referatu Promocji, Turystyki, Kultury i Sportu wiślańskiego magistratu.

W najmłodszej kategorii wiekowej dzieci na dystansie 100 m zwyciężyli: Zofia Juroszek i Bartosz Wantulok (oboje MKS Istebna), zaś w grupie troszkę starszej na dystansie 700 m najlepszymi okazali się być Milena Legierska (MKS Istebna) oraz Mikołaj Juroszek (NKS Trójwieś Beskidzka). W grupie młodzieży rywalizującej na dystansie 2000 m zwyciężyła Amelia Juroszek (MKS Istebna), a w grupie chłopców najlepszy był Iwo Styrna (LKS Klimczok Bystra).

W każdej kategorii nagradzani byli najszybsi zawodnicy i zawodniczki z Wisły, a byli to: Hania Ormańczyk, Nina Cieślar, Lena Wantulok, Tomasz Cieślar.

Najmłodszym uczestnikiem biegu okazał się Teodor Nycz (rocznik 2017) z Bielska-Białej, dla którego organizatorzy również przygotowali specjalną nagrodę.

W kategoriach OPEN na dystansach 4 km, 8 km i 10 km rywalizowało łącznie 100 zawodników i zawodniczek! To póki co rekord frekwencji w kategoriach OPEN!
Na dystansie 4 km zwyciężyli: Kinga Gazurek (MKS Istebna) i Damian Kantor (Fenix Ski Team Jesenik z Republiki Czeskiej). Najszybszą wiślanką na tym dystansie została Olga Cieślar, a wiślaninem Mariusz Boś.
W biegu na 8 km kobiet wystartowała tylko jedna zawodniczka – Agnieszka Szotkowska (Czechy), zaś w rywalizacji mężczyzn na tym dystansie najlepszy był Piotr Palka (WSS Wisła), który jednocześnie zyskał tytuł Najszybszego Wiślanina.
Na najdłuższym dystansie, który stanowił także Mistrzostwa Polski Masters, zwyciężyli: Anna Żółtak z Krakowa oraz Marcin Węgrzyn z Nowego Targu.
Najszybszym wiślaninem był Łukasz Cieślar.

Najstarszymi uczestnikami zawodów byli Maria Zachara (rocznik 1957) i Zbigniew Radomski (rocznik 1951) i także otrzymali specjalne upominki.