„Kalendarz Trzech Religii” jest owocem współpracy chrześcijan, Żydów i muzułmanów, a także środowisk naukowych i kulturalnych.
Dialog i szacunek okazywany każdemu człowiekowi, a także otwartość na wielokulturowość to przesłanie, które obecnie powinno szczególnie głośno wybrzmiewać w naszym kraju. Cieszę się, że tegoroczne wydanie kalendarza przedstawia symbole życia i nadziei, które są wspólne dla trzech religii ”
Kalendarz został wydrukowany dotąd w nakładzie 30 tys. egzemplarzy, jest on dostępny dla mieszkańców i osób zainteresowanych bezpłatnie w Centrum Informacji Turystycznej na Rynku 1 w Katowicach.
„Kalendarz Trzech Religii” jest narzędziem formowania do dialogu międzyreligijnego. Projekt jednoczy społeczności wyznaniowe miasta Katowice, jest efektem współpracy i pogłębiania wzajemnego szacunku wobec siebie i dziedzictwa kulturalnego. Pierwsza edycja Kalendarza miała miejsce w 2013 roku w nakładzie 500 egzemplarzy.
Ze względu na ogromne zainteresowanie projektem – nakład został zwiększony do ponad 5 tysięcy rocznie. Kalendarz opracowywany jest przez przedstawicieli Kościołów: Katolickiego, Ewangelicko-Augsburskiego, Prawosławnego, wspólnot żydowskiej i muzułmańskiej, we współpracy z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego:
Minione lata pokazały, że „Kalendarz Trzech Religii” jest bardzo potrzebny. Istotny jest przede wszystkim jego aspekt edukacyjny, kształtujący w nas umiejętność odkrywania bogactwa różnych kultur i religii jako dobra wspólnego i angażowania się w jego utrwalanie i pomnażanie”
Kiedy mówimy, że Katowice są wielokulturowe, to odnosimy to także do pluralizmu religijnego. Kościół katolicki proponuje różne formy dialogu międzyreligijnego: ‘dialog życia’, ‘dialog działań’, ‘dialog ekspertów, prowadzony przez znawców różnych tradycji i religii oraz ‘dialog doświadczeń religijnych’ wynikających z urzeczywistniania mądrości, zawartej w nauczaniu i tradycji poszczególnych religii”
Dialog międzyreligijny to nie są wyłącznie dyplomatyczne spotkania, ale też codzienny kontakt ludzi różnych wyznań. Kalendarz bardzo pozytywnie wpływa na ten dialog. Gdyby nie on, prawdopodobnie nie byłoby w Katowicach Dni Judaizmu czy Chrześcijaństwa wśród Muzułmanów. Prace nad tym kalendarzem pozwalają nam się lepiej poznać, spotkać się nie tylko na stopie zawodowej, ale i prywatnej”
W dialogu międzyreligijnym i ekumenicznym tym wyraźniej odsłania się pełną napięć i niejednoznaczności dynamikę symboliki wewnątrz religii, która ma swój dramatyzm. Dialog ten nie prowadzi do uniformizacji symboliki i zestawienia jej w podręcznikowych (przydatnych np. przy krzyżówkach) tabelach, ale zmierza do rzetelnego odkrywania różnic i podobieństw – także pozornych różnic i złudnych podobieństw – w artykułowaniu i intepretowaniu ludzkich doświadczeń z pomocą symboliki religijnej”
Warto jeszcze dodać, że w „Kalendarzu Trzech Religii” zamieszczono także informacje o ważnych wydarzeniach związanych z życiem religijnym, kulturowym, gospodarczym czy społecznym Katowic. W ten sposób przybliżana jest problematyka zarówno wierzącym jak i osobom o przekonaniach niereligijnych”
W obecnych czasach niezmiernie ważne jest pielęgnowanie naszych kultur i tradycji. Ten kalendarz jest bardzo pozytywnym świadectwem współistnienia i dialogu Śląskiej społeczności. Jest on wyczekiwanym prezentem zarówno w Polsce jak, i za granicą”
Ten kalendarz pokazuje, że chociaż pewne święta nazywamy inaczej, to często celebrujemy to samo. Nasze kalendarze wzbudzają wielkie zainteresowanie. Przekazałem je biskupom diecezjalnym i teraz otrzymuję od nich telefony z prośbą, czy mógłbym przesłać więcej egzemplarzy. W ten sposób kalendarze trafiły już do województwa opolskiego czy małopolskiego”