Po decyzji Szumowskiego od jutra więcej badań górników

Csm 95882494 590973221519846 749529873994743808 n b77452da4d

Redakcja

9 maja 2020

Jak informuje WZZ Sierpień 80 KWK Sośnica od jutra na terenie przykopalnianego parkingu zostaną ulokowane trzy mobilne punkty pobrań drive-thru. - W punktach tych zostaną przebadani pracownicy naszej kopalni, badania obejmą ok 800 osób - podaje związek zawodowy z gliwickiej kopalni. O miejscu i godzinie badań górnicy zostaną poinformowani przez kopalniane służby.

Dodatkowo dla kolejnych 200 osób będzie otwarty punkt pobrań drive - thru przy Szpitalu Miejskim nr 4 w centrum Gliwic.

Przypomnijmy, minister zdrowia na konferencji prasowej zapewnił dziś, że jest w stałym kontakcie z wojewodą w sprawie sytuacji na Śląsku. Podkreślił, że w pobieraniu wymazów pomaga wojsko.

"W tej chwili stoi tam siedem punktów pobrań, przedwczoraj i wczoraj zostało zrobione dodatkowe tysiąc wymazów. Wczoraj w nocy te tysiąc wymazów poleciało również w Polskę, zostały rozdzielone do laboratoriów. Dzisiaj już zostało pobranych tysiąc wymazów, planujemy pobrać 2,5 tys. dodatkowych wymazów, a jutro 5 tys." - powiedział Szumowski.

Zaznaczył, że ponad 95 proc. osób zakażonych przechodzi chorobę "całkowicie bezobjawowo". "Mając świadomość tego, że Śląsk jest gęsto zaludnionym terenem, gdzie jest zlokalizowanych bardzo dużo zakładów pracy, chcemy tę akcję ciągnąć do momentu, dopóki nie będzie opanowana całkowicie sytuacja w tych ogniskach" - dodał.

Szumowski zaapelował do górników i ich rodzin, by w najbliższym czasie pozostali w domach. "Większość z nich po prostu choruje bezobjawowo, więc intensyfikujemy maksymalnie nasze działania, żeby jak najszybciej tę grupę przebadać, przetestować, odizolować chorych od zdrowych” - podkreślił minister.(PAP)

Foto: WZZ sierpień 80 KWK "Sośnica"

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.4µg/m3 PM2.5: 5.8µg/m3