Po co brać witaminę D?

Po co brać witaminę D

Redakcja

29 listopada, 2022

Do właściwego rozwoju i funkcjonowania organizmu, człowiek potrzebuje wielu składników. Oprócz węglowodanów, tłuszczy, białek i składników mineralnych, konieczne jest dostarczenie właściwej ilości substancji organicznych, a więc witamin. Bez nich, niemożliwa jest harmonijna praca ludzkiego organizmu. Jedną z najbardziej istotnych witamin, jest witamina D. Artykuł odpowie na pytanie, dlaczego należy brać witaminę D oraz co może grozić, w przypadku jej niedoborów.

Witamina D - co to właściwie oznacza?

Witamina D, obok witamin A, E i K, jest rozpuszczalna w tłuszczach. Poruszając temat witaminy D, mamy na myśli całą grupę organicznych związków chemicznych, z rodziny steroidów. Szczególne znaczenie dla właściwego funkcjonowania organizmu mają witamina D₂, którą znajdziemy w roślinach i grzybach oraz witamina D₃, pochodząca z produktów odzwierzęcych. Obecność witaminy D w organizmie jest konieczna dla utrzymania równowagi wapniowo-fosforowej w ludzkim organizmie. Jest ona jednym ze składników, wpływających bezpośrednio na kondycję kości i zębów. Naturalnym sposobem pozyskiwania witaminy D, jest ekspozycja na promienie słoneczne. Określa się ją mianem "witaminy słońca". Witaminę D można odnaleźć w wielu produktach spożywczych, w tym między innymi w:

 • Jajkach,
 • Olejach roślinnych,
 • Rybach morskich (łosoś, szczupak, tuńczyk, makrela, dorsz),
 • Mleku,
 • Serach,
 • Jogurtach,
 • Grzybach.

Działanie witaminy D - dlaczego warto po nią sięgać?

Najważniejszym powodem, dla którego warto suplementować witaminę D, powinna być chęć uniknięcia przykrych konsekwencji jej niedoboru. Jeśli nie jesteś w stanie pozyskiwać witaminę D naturalnym sposobem - ekspozycją na słońce, zaopatrz się w suplement diety gemini.pl/kategoria/zdrowie/witaminy-i-mineraly/witaminy/witamina-d. Jest to szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy naturalnie dociera do nas mniej promieni słonecznych. Do przykrych konsekwencji niedoboru witaminy D, należą między innymi:

 • zmęczenie, znużenie, apatia,
 • bóle mięśni,
 • wzmożone wypadanie włosów,
 • skłonności do łapania infekcji,
 • brak apetytu.

Wymienione skutki niedoborów to jedynie niewielka część konsekwencji. Szczególnie niebezpieczny jest długotrwały niedobór, który może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie. W skrajnych przypadkach wystąpić mogą: problemy z układem moczowym, nadciśnienie tętnicze, zaparcia oraz zwiększona podatność na złamania kości.

Witamina D ma ogromne znacznie w procesie dorastania dzieci. W przypadku jej niedoboru młodzi ludzie są bardziej narażeni na krzywicę. Niski poziom witaminy D3 jest pierwszym sygnałem alarmowym dla rodziców, w przypadku problemów z kręgosłupem i całym układem kostnym. Witamina D odgrywa bardzo ważną rolę także w życiu seniorów. Z powodu naturalnych procesów starzenia, witamina D3 jest dużo trudniej przyswajalna dla starszych ludzi. Szczególnie ważna jest wówczas suplementacja, aby wesprzeć siłę kości, podatnych na łamanie się. Suplementacja oraz ekspozycja słoneczna zmniejsza ryzyko osteoporozy.

Aktualnie na rynku farmaceutycznym znajdziemy mnóstwo suplementów diety. Pomogą one w łatwy sposób regulować poziom witamin w organizmie. Jeśli nie jesteś pewien, który powinieneś wybrać, porozmawiaj z lekarzem lub farmaceutą.

powiązane artykuły:

Vacation g8133a9731 1920
Wiadomości 10 czerwca, 2022

Trądzik? Nie opalaj się, bo po początkowej poprawie nastąpi duże pogorszenie. Łuszczyca czy AZS? "Wy

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.4µg/m3 PM2.5: 7.8µg/m3