PKP PLK planuje modernizację linii kolejowej na odcinku Pszczyna-Żory

Ftf e Bo Xg AA2246

Redakcja

12 kwietnia 2023

PKP PLK planuje przeprowadzenie modernizacji linii kolejowej nr 148 na odcinku Pszczyna-Żory. Inwestycja ma zwiększą dostęp do pociągów dla mieszkańców Pszczyny, Suszca i Radostowic

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na projekt i budowę zadania „Prace na linii kolejowej nr 148 na odc. Pszczyna – Żory”. Planowana jest realizacja inwestycji w latach 2023 – 2026. Finansowanie przedsięwzięcia przewidziano ze środków Krajowego Planu Odbudowy.

- Pomiędzy Pszczyną a Żorami będą wygodniejsze podróże ze stacji Suszec oraz przystanków Suszec Rudziczka, Suszec Kopalnia, Radostowice, Pszczyna Czarków. Perony zostaną podwyższone, co ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Będą wiaty, ławki i nowe oświetlenie. Orientację w podróży ułatwi nowe nagłośnienie, tablice informacyjne i gabloty z rozkładem jazdy. Stacja i przystanki będą dostosowane do obsługi osób z ograniczoną możliwością poruszania się - informuje PKP PLK.

Spółka planuje również wymianę około 25 km torów i sieci trakcyjnej. c zapewni szybsze przejazdy pociągów. Prędkość, z obecnych dzisiaj 50-60 km/h zostanie podniesiona do 120 km/h dla składów pasażerskich i do 100 km/h dla towarowych. Przebudowane będą 54 obiekty inżynieryjne (mosty i przepusty) oraz 16 przejazdów kolejowo-drogowych.

- Efektem zadania będzie lepszy dostęp do kolei na linii Pszczyna – Żory i dalej w stronę Rybnika i granicy z Czechami oraz w stronę Czechowic-Dziedzic, Bielska-Białej i w Beskidy. Sprawniejsze będą podróże i przewóz towarów. Dzięki podniesieniu prędkości pociągów skróci się czas przejazdu o ok. 10 min (z 32 min. do około 22 min). Zwiększy się poziom bezpieczeństwa, dzięki przebudowie przejazdów kolejowo-drogowych. Realizacja projektu pozytywnie wpłynie na wybór kolei jako ekologicznego i konkurencyjnego środka transportu - dodaje PKP PLK.

fot. PKP PLK

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.4µg/m3 PM2.5: 7.5µg/m3