Pierwszy miód z częstochowskiej eko-pasieki

54731

Redakcja

9 października 2021

Ule z bębnów od starych pralek to element ogólnopolskiego projektu ,,Elektryczne Śmieci”, prowadzonego wspólnie m.in. przez miasto i Centrum Usług Komunalnych w Częstochowie. Pszczoły zrobiły swoje, a miasto przy okazji przypomina, że selektywne, bezpieczne zbieranie elektrośmieci jest dziś łatwe i wygodne.

W maju tego roku przy ul. Anyżkowej w Częstochowie stanęła pierwsza miejska ,,pasieka z recyklingu.”

Tworzy ją 5 uli wielkopolskich, w których mieszkają pszczoły krainki. Ule powstały z bębnów od starych pralek przeznaczonych do ponownego przetworzenia.

Pomysł zgłosił pszczelarz i grafik Tomasz Waśkiewicz. Stworzył ekologiczne ule, które – poza cieszącymi oko walorami wizualnymi –  spełniają wszelkie kryteria, aby pszczoły mogły w nich wytwarzać miód. Obok także stanęły donice – z recyklingu, a jakże! –  w  których zasadzono miododajne rośliny.

Ekologiczną pasiekę dopełniają tablice edukacyjne – informują o roli pszczół oraz konieczności selektywnej zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Pasieka to integralny element ogólnopolskiego projektu ,,Elektryczne Śmieci” realizowanego wspólnie przez miasto, Centrum Usług Komunalnych (CUK), Fundację Odzyskaj Środowisko oraz organizację odzysku AURAEKO.

4 października w pobliżu liceum ,,Sienkiewicza” w III Alei pierwsze słoiczki miodu z częstochowskiej pasieki – przy okazji także nasiona łąki kwietnej – przechodnie otrzymali od prezydenta miasta Krzysztofa Matyjaszczyka oraz naczelnika Działu Usług Komunalnych CUK, a jednocześnie wiceprzewodniczącego Rady Miasta Łukasza Kota.

Była to też sposobność, aby przypomnieć, że taka eko-pasieka jest w Częstochowie i że w obecnych warunkach odpowiednie zbieranie i ponowne wykorzystywanie elektroodpadów stało się absolutną koniecznością.
 
 

Źródło: UM Częstochowa
 

54727

powiązane artykuły:

Ule 1
#EkoSilesia 15 marca 2022

Od dawna wiadomo, że zakładanie uli w mieście pomaga ratować populację pszczół, która w ostatnich de

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.0µg/m3 PM2.5: 3.6µg/m3