Pielęgniarka z gliwickiej Onkologii zakażona koronawirusem

Z lotu ptaka 5 1 1 1 1 4

Redakcja

14 kwietnia, 2020

Co najmniej na tydzień zostały wstrzymane przyjęcia w III Klinice Radioterapii i Chemioterapii Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach – u jednej z pielęgniarek wykryto zakażanie koronawirusem. Prawie 40 osób, które miały kontakt z pielęgniarką zostało objętych kwarantanną.

"Dyrekcja Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach informuje, że w III Klinice Radioterapii i Chemioterapii potwierdzono badaniem PCR jeden przypadek zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Zakażoną osobą jest pielęgniarka, która nie miała, i nadal nie ma, objawów COVID-19" - podała we wtorek placówka, która należy do najważniejszych w kraju ośrodków leczenia chorych na nowotwory.

Klinika została natychmiast odseparowana od pozostałej części szpitala. Stworzono listę 20 członków personelu medycznego oraz 19 pacjentów, którzy mieli bliski kontakt z zakażoną pielęgniarką. Wszystkie te osoby objęto 14-dniową kwarantanną.

W związku z wykryciem zakażania u pielęgniarki, w III Klinice Radioterapii i Chemioterapii na co najmniej siedem dni wstrzymano przyjęcia. Jak podaje dyrekcja, praca w pozostałych klinikach i zakładach Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach jest kontynuowana z zachowaniem obowiązujących procedur bezpieczeństwa i ochrony pacjentów przed zakażeniem.

Jak zaznacza kierownictwo placówki, Instytut od początku pandemii koronawirusa stosuje zasadę separacji oddziałów, co oznacza, że personel jednej kliniki nie kontaktuje się z personelem innych klinik. "Osoba z pozytywnym wynikiem testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 nie wykonywała żadnych świadczeń w innych klinikach" - podkreśla dyrekcja.

Według ostatnich informacji, w woj. śląskim zakażanie koronawirusem wykryto dotychczas u 902 osób. W regionie zmarło 49 chorych, wyzdrowiało 40. Pod nadzorem epidemiologicznym pozostaje 6886 osób, na kwarantannie domowej jest 4225.(PAP)

foto: Narodowy Instytut Onkologi Gliwice

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 56.3µg/m3 PM2.5: 50.4µg/m3