Piekary Śląskie nagrodzone w konkursie Miasto z Klimatem

Miasto z klimatem2

Redakcja

25 października 2022

Piekary Śląskie zajęły trzecie miejsce w konkursie “Miasto z Klimatem – najlepszy zrealizowany projekt 2022” w kategorii – Rozwój i transformacja ciepła systemowego w miastach do 70 tys. mieszkańców. Wyróżnienie przyznano za kompleksową termomodernizację osiedla Wieczorka.

Celem konkursu była promocja oraz upowszechnianie nowoczesnych, efektywnych, zielonych rozwiązań miejskich, służących poprawie jakości życia mieszkańców poprzez ochronę klimatu lub zwiększenie odporności miast na skutki zmian klimatu. Podstawowym kryterium oceny zgłoszonych przez samorządy inicjatyw będą uzyskane efekty ekologiczne oraz społeczne przeprowadzonych inwestycji. Konkurs podzielony został na dwie kategorie: miasta o liczbie mieszkańców do 70 tys. i powyżej 70 tys.

"Dziękuję bardzo za otrzymaną nagrodę. Piekary Śląskie to miasto na Górnym Śląsku, największa inwestycja termomodernizacyjna w kraju, 80 budynków i ponad 60 mln zł i wymienionych kilkaset pieców węglowych. Nasza inwestycja to kolosalny efekt ekologiczny odczuwalny nie tylko w dzielnicy, ale w całym mieście. Wszystko to dzięki wytężonej pracy pracowników Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej oraz pani dyrektor. Ta nagroda to prawdziwy zaszczyt dla naszego miasta" –powiedziała podczas gali organizowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska Sława Umińska-Duraj – Prezydent Piekar Śląskich.

”Miasto z Klimatem” to miejsce, w którym na co dzień się żyje, spędza czas i pracuje w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju. To miejsce, w którym podczas planowania nowych inwestycji uwzględnia się sąsiedztwo terenów zielonych i zachowuje ich pierwotne piękno, a także działa się z poszanowaniem środowiska naturalnego oraz z dbałością o zachowanie czystego powietrza. Inwestycje „Miasta z Klimatem” zmierzają do uniknięcia zanieczyszczeń powietrza i obniżenia zużycia paliw ogrzewaniu budynków – przejawia się to np. w inwestycjach polegających na poszerzaniu sieci ciepłowniczej czy modernizowaniu miejskich ciepłowni. 

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

22 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.8µg/m3 PM2.5: 3.5µg/m3