Piekarskie Stowarzyszenie Przyrodników zaprasza na wspólne liczenie ptaków

Ptakoliczenie 2022

Redakcja

28 stycznia, 2022

Piekarskie Stowarzyszenie Przyrodników już po raz kolejny zaprasza na wspólne liczenie ptaków zimą, które odbędzie się w ramach otwartych wycieczek w sobotę i niedzielę 29 i 30 stycznia. Zimowe Ptakoliczenie to akcja organizowana rokrocznie przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

W jej ramach ornitolodzy liczą przebywające w pobliżu siedzib ludzkich ptaki. Robią to indywidualnie lub w ramach otwartych wycieczek. Piekarskie Stowarzyszenie Przyrodników w tym roku zorganizowało trzy takie wycieczki. W sobotę ptaki liczyć będą na piekarskim odcinku rzeki Brynicy, a w niedzielę Piekarskiej Kalwarii i Parku Miejskim w Bytomiu.

Szczegóły poniżej:

29 stycznia (sobota)
Miejsce: Piekary Śląskie, dolina Brynicy
Przewodnik: Krzysztof Sokół
Kontakt: krzysztof.sokol@10g.pl, tel. 504968876
Czas zbiórki: 9:00

Miejsce zbiórki: ul. Nankera 221, 41-945 Piekary Śląskie, współrzędne Google Maps 50.366436, 18.991886 – parking przy kościele pw. św. Piotra i Pawła w Brzozowicach–Kamieniu

Opis wydarzenia: Dolina Brynicy – zbiórka na parkingu przy kościele pw. św. Piotra i Pawła w Kamieniu (dzielnica Piekar Śląskich). Spacer odbędzie się Doliną Brynicy otuloną zabudowaniami, w kierunku ujścia Jaworznika (Dąbrówki Wielkiej / Wojkowic). Trasa przebiega wałem rzecznym, przez większość drogi będziemy szli gęsiego. Sanki i wózki będą możliwe, ale trudne i uciążliwe przy przebyciu trasy. Prosimy o ubiór adekwatny do pogody, warto zabrać lornetkę i aparat fotograficzny.

30 stycznia (niedziela)
Miejsce: Piekary Śląskie, Kalwaria
Przewodnik: Katarzyna Bułka i Ewa Paprzycka
Kontakt: krzysztof.sokol@10g.pl, tel. 504968876
Czas zbiórki: 10:00

Miejsce zbiórki: Wzgórze Kalwaryjskie – ul. Kalwaryjska 18, 41-940 Piekary Śląskie; współrzędne Google Maps 50.382044, 18.944130; zbiórka od strony ul. Bytomskiej, przy pomniku Papieża Jana Pawła II

Opis wydarzenia: Ptakoliczenie odbędzie się na piekarskiej Kalwarii. Zbiórka o godzinie 10:00 przy pomniku Papieża Jana Pawła II. Trasa nie jest wymagająca – można spokojnie uczestniczyć również z wózkami. Prosimy o ubiór adekwatny do warunków pogodowych. Warto zaopatrzyć się w aparat foto i lornetkę. Spacer jest przewidziany na około 1 – 1,5 h.

30 stycznia (niedziela)
Miejsce: Bytom, Park Miejski
Przewodnik: Krzysztof Sokół
Kontakt: krzysztof.sokol@10g.pl, tel. 504968876
Czas zbiórki: 9:00
Miejsce zbiórki: ul. Parkowa 2, 41-902 Bytom (przed budynkiem Urzędu Miasta)

Opis wydarzenia: Wycieczka prowadzić będzie Parkiem im. F. Kachla w Bytomiu. W parku występują typowe dla takich siedlisk ptaki, na stawach zimują też ptaki wodno-błotne. Wycieczka potrwa ok. 2 godzin, prowadzić będzie parkowymi alejkami, teren jest łatwo dostępny, do przejścia również z wózkiem. Zalecany ciepły ubiór – podczas wycieczki łatwo zmarznąć. Wycieczka zakończy się w punkcie startowym. Na miejscu zbiórki bezpłatny parking. Najbliższe (100 m) przystanki komunikacji publicznej: Bytom Urząd Miasta (tramwajowy), Bytom Wrocławska (autobusowy).

Piekarskie Stowarzyszenie Przyrodników zdając sobie sprawę z obecnej sytuacji epidemiologicznej informuje: “Wiemy, jakie mamy czasy. Dlatego zapraszamy Was pełni nadziei, ale też obaw. Ufamy, że każdy rozważy ewentualne ryzyko we własnym zakresie i biorąc udział w wycieczce zachowa zdrowy rozsądek. Nie będziemy wchodzić do zamkniętych pomieszczeń, nie będziemy nosić maseczek. Mamy nadzieję, że to bezpieczne, niemniej prosimy, aby każdy rozważył ewentualne ryzyko we własnym zakresie i wziął za siebie odpowiedzialność. Osoby czujące się źle uprzejmie prosimy o rozważenie rezygnacji z uczestnictwa. Tęsknimy za Wami i za żywym kontaktem z przyrodą. Wierzymy, że jesteśmy w stanie zrealizować to wszystko bez szkody dla nikogo. Będziemy wdzięczni, jeśli nam w tym pomożecie. Z góry dziękujemy”.

 

Źródło: UM Piekary Śląskie

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 20.8µg/m3 PM2.5: 15.9µg/m3