"Pasja według św. Jana" Johanna Sebastiana Bacha w Filharmonii Śląskiej

Pasja według św. Jana w Filharmonii Śląskiej

Redakcja

2 kwietnia, 2023    Katowice

Filharmonia Śląska zaprasza w dniu 2 kwietnia 2023 o godzinie 17:00 do sali koncertowej im. Karola Stryji na wyjątkowy koncert "Pasja według św. Jana" Johanna Sebastiana Bacha.

Pasja według św. Jana Johanna Sebastiana Bacha powstała na zamówienie rady miejskiej w Lipsku i prawdopodobnie w Wielki Piątek 1723 roku, została wykonana po raz pierwszy tamtejszym w kościele św. Tomasza, gdzie Bach pełnił funkcję kantora. Premierowa wersja, choć zadowoliła radnych, samego kompozytora skłoniła do wprowadzenia zmian i dopracowania szczegółów i właśnie w tej drugiej odsłonie do dziś jest wykonywana.

Warstwa muzyczna Pasji Janowej ujmuje odpowiednią do tekstowego odpowiednika surową prostotą. Święty Jan opisuje sceny męki i śmierci Chrystusa w zupełnie inny sposób, niż pozostali ewangeliści. W swoim tekście zawarł bardzo mało momentów lirycznych, a jego Ewangelia jest bardzo zwarta w przebiegu dramatycznym, co utrudniało Bachowi dodanie do jej muzycznej interpretacji arii i chorałów. Na potrzeby Pasji kompozytor dodał więc kilka fragmentów z Ewangelii wg św. Mateusza, a także przekształcił nieco tekst (w tak mistrzowski sposób, że nie wyklucza się tutaj pomocy jakiegoś poety).

W Pasji wg św. Jana usłyszymy pięcioro solistów. Karol Kozłowski (tenor) wcieli się w rolę Ewangelisty, który w recytatywach przedstawi całość historii, Paweł Horodyski (bas) będzie świętym Piotrem i Piłatem, Jarosław Kitala (bas) zaśpiewa partie Jezusa, a piękne arie wykonają Adriana Garstka (sopran) i Ewa Marciniec (alt). Chór Filharmonii Śląskiej będzie zaś występował jako apostołowie, arcykapłani, Żydzi, zbrojni, a także wierni – wraz z ich uczuciami i stosunkiem do rozgrywających się scen. O warstwę instrumentalną zadba Śląska Orkiestra Kameralna, a całość poprowadzi Andrzej Kosendiak.


Poprzedni artykuł

Następny artykuł

5 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.6µg/m3 PM2.5: 5.1µg/m3