Pasażerowie bytomskiej wąskotorówki przeszli odprawę paszportową

D4 N 2721 kopia

Redakcja

10 października, 2022

Sporo atrakcji czekało wczoraj (9 października) na miłośników kolei wąskotorowej w Bytomiu. Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych przygotowało dla pasażerów m. in. inscenizację kontroli paszportowej na polsko-niemieckim przejściu granicznym.

„Po torach przez granicę: Kolej wąskotorowa i tramwaje w rzeczywistości popowstaniowej”. To kolejna akcja, jaką zorganizowało Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

W niedzielę 9 października miłośnicy kolei wąskotorowej nie tylko przejechali się stylizowanym pociągiem na czasy międzywojenne, ale przede wszystkim mogli zobaczyć i wziąć udział w inscenizacji kontroli granicznej w rejonie dawnej granicy polsko - niemieckiej. Wśród atrakcji, jakie przygotowali jeszcze członkowie SGKW było zwiedzanie stacji Bytom - Karb Wąskotorowy oraz zabytkowego wagonu „Salonki” z 1912 roku i Izby Tradycji z pamiątkami po dawnej świetności kolei wąskotorowej na Górnym Śląsku.

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe to jedna z największych atrakcji turystycznych w naszym regionie oraz jeden z najważniejszych elementów Szlaku Zabytków Techniki. Można nimi dojechać do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, Rezerwatu „Segiet” w Bytomiu - Suchej Górze oraz nad Zalew Nakło - Chechło. 

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych powstało w roku 2003, a celem jego istnienia jest zachowanie w jak najlepszym stanie istniejących linii, budynków i taboru Górnośląskich Kolei Wąskotorowych oraz ochrona dziedzictwa przemysłowego. Jego wolontariusze i pracownicy wykonują prace obejmujące wszelkie aspekty działania firmy kolejowej - od utrzymania porządku na terenie stacji i wzdłuż torów poprzez remonty nawierzchni kolejowej, remonty taboru aż po prowadzenie wszelkiej niezbędnej dokumentacji.

 

Źródło: UM Bytom

D4 N 2716 kopia

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 40.3µg/m3 PM2.5: 32.7µg/m3