Parlament Europejski pomoże w walce o język śląski?

DSC02957

Redakcja

11 lutego, 2022

Europoseł Łukasz Kohut chce, żeby Parlament Europejski wspomógł walkę o uznanie śląskiej mowy za język. W tej sprawie przygotował projekt rezolucji.

W styczniu z inicjatywy europosła Łukasza Kohuta odbyła się w Parlamencie Europejskim dyskusja o języku śląskim i kulturze Górnego Śląska, w której udział wzięli prof. Adam Bodnar, prof. Małgorzata Myśliwiec i Szczepan Twardoch. Spotkanie miało uświadomić przedstawicielom członków Unii Europejskiej, że język śląski musi zostać uratowany. Kohut zorganizował w polskim Sejmie konferencję prasową, w której poinformował o przygotowaniu projektu rezolucji Parlamentu Europejskiego. Dokument polski Parlament i Rząd do uznania śląskiego za język.

Chodzi nam o to, żeby Ślązacy - którzy są lojalnym obywatelami państwa polskiego - mogli pielęgnować swój język, bo zaraz nasze bajtle przestaną godać. Zobowiązałem się kiedyś do tego mojej Babci i jestem tutaj, żeby sprawę dokończyć! - podsumował Łukasz Kohut.

Śląscy aktywiści z niecierpliwością czekają na wyniki spisu powszechnego. Łukasz Kohut przy wsparciu śląskich organizacji i posłanki Moniki Kohut przez cały 2021 rok zachęcał do zaznaczania w spisie narodowości śląskiej i języka śląskiego. Wynik spisu ma pomóc w walce o uznaniu śląskiej godki za język.

Liczę, że będzie to sprawa łącząca opozycję - powiedział Kohut w Sejmie. Europoseł wysłał do liderów opozycji list, w którym prosi o pomoc i zaangażowanie w tej sprawie.

W projekcie rezolucji Łukasz Kohut napisał, że ponad pół miliona mieszkańców Polski używa języka śląskiego. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 40.3µg/m3 PM2.5: 32.7µg/m3