Papież przyjął rezygnację arcybiskupa Wiktora Skworca

Skworcabp
Kastelik

Szymon Kastelik

31 maja, 2023

To już oficjalne! Arcybiskup Wiktor Skworc nie jest już metropolitą katowickim. Jego rezygnację przyjął papież Franciszek. Od teraz archidiecezją zarządza arcybiskup Adrian Galbas. 

Arcybiskup Wiktor Skworc 19 maja skończył 75 lat. Zgodnie ze swoją zapowiedzią i prawem kościelnym, po osiągnięciu takiego wieku, musi przestać pełnić funkcję biskupa diecezjalnego. Papież Franciszek przyjął rezygnację Skworca.

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce:

Ojciec Święty Franciszek:

1. Przyjął rezygnację arcybiskupa Wiktora Skworca z posługi arcybiskupa metropolity katowickiego.

2. Następcą na urzędzie arcybiskupa metropolity katowickiego zostaje tym samym dotychczasowy koadiutor diecezji, ksiądz arcybiskup Adrian Józef Galbas SAC.

Ks. prał. Pavol Talapka
chargé d'affaires a.i.

Grzechy arcybiskupa

W 2011 roku wydawało się, że abp Wiktor Skworc będzie świetnym metropolitą katowickim. Górnoślązak z krwi i kości, doświadczony duchowny. Niestety szybko dogoniły go "grzechy z przeszłości". Media zainteresowały się jego przeszłością i niejasnymi związkami z PRL-em, których do dzisiaj w pełni nie wyjaśnił.

Kolejnym problemem była jego posługa biskupa tarnowskiego i możliwy brak odpowiedniej reakcji na doniesienia o pedofilii w parafii, którą nadzorował. Do czego pośrednio się przyznał i przeprosił.

Media, eksperci i komentatorzy zarzucają mu również m.in. zbyt silną relację z aktualną władzą. I chociaż dzisiaj prosi, żeby nie łączyć polityki i wiary, to jeszcze nie tak dawno temu nie miał problemów, aby dziękować np. Orlenowi za przejęcie Polski Press. To za jego kadencji powstał kontrowersyjny Panteon Górnośląski, który według "złośliwych" nie ma niczego wspólnego z Górnym Śląskiem, a wiele jego elementów posiadało podstawowe błędy (w biografiach etc.).

Skworc prosi o wybaczenie

Nic dziwnego zatem, że w swoim pożegnalnym liście do wiernych z archidiecezji, arcybiskup Skworc przeprasza i prosi o wybaczenie. - Drodzy Diecezjanie! Kończąc swoją posługę, chciałbym serdecznie podziękować za modlitwę i wszelkie formy współpracy i wsparcia, szczególnie w chwilach trudnych, a także powtórzyć słowa, które wypowiedziałem w katedrze dnia 6 stycznia, kiedy dziękowałem Bogu za jubileusz 25-lecia święceń biskupich: „Niczego nie mam, czego bym nie otrzymał. Dlatego dłużnikiem jestem; dłużnikiem Boga, Kościoła i bliźnich; waszym dłużnikiem, dlatego wam mówię: Bóg zapłać i dziękuję. Wszystkim, bez wymieniania po imieniu, bo ta litania wdzięczności trwałaby bez końca”. I jeszcze dopowiadam słowo przepraszam, złączone z prośbą o wybaczenie - czytamy w liście arcybiskupa do wiernych.

Nie wymienia za co dokładnie przeprasza i prosi o wybaczenie. Za to poświęca część listu na kwestię krzywdy dzieci w kościele. Duchowny zapewnia, że w archidiecezji katowickiej każde takie zgłoszenie było traktowane bardzo poważnie. - Wracając pokrótce do komunikatu wydanego w czerwcu 2021 r., zapewniam, że w czasie posługi w archidiecezji katowickiej „uruchomiłem wszystkie konieczne mechanizmy ochrony małoletnich. Żadne zgłoszenie nie zostało pominięte, zlekceważone czy nierozpoznane. W tych sprawach przestrzegane jest ściśle obowiązujące prawo kościelne i państwowe… Każda z osób pokrzywdzonych otrzymuje konkretną ofertę pomocy i wsparcia. Spotykałem się też osobiście z ofiarami tego typu nadużyć” - pisze Skworc.

- Poczucie sprawiedliwości mówi, że dług zaciągnięty w winnicy Pańskiej można odpracować. Starałem się o to najlepiej jak mogłem w tarnowskiej i katowickiej winnicy, działając ze świadomością aktualności pouczenia Pana: „Tak mówcie i wy, gdy uczynicie wszystko, co wam polecono: „Słudzy nieużyteczni jesteśmy; wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać” Łk 17, 10) - dodaje arcybiskup.

Nowy metropolita katowicki

"Stery" w archidiecezji katowickiej przejął dotychczasowy arcybiskup koadiutor Adrian Galbas, który pod koniec 2021 roku przyjechał do Katowic. Miał 1,5 roku, żeby przygotować się do przejęcia stanowiska po Skworcu, poznać archidiecezję i (co chyba najważniejsze) wymyślić, w jaki sposób poprawić wizerunek i odbudować zaufanie do kościoła w regionie.

- Zapraszam Was – duchownych i świeckich – do wspólnej wędrówki. Chodźcie ze mną! Pozwólcie mi iść z Wami! Idźmy razem! Świat potrzebuje dziś słyszeć, a jeszcze bardziej widzieć, wielkie dzieła, których dokonuje w nas Bóg. Oczywiście bardzo boję się tej drogi. Niby mogłem się do niej jakoś przygotować, a jednak się jej boję - czytamy w oświadczeniu nowego metropolity katowickiego.

Ingres arcybiskupa Galbasa odbędzie się 17 czerwca o godzinie 11.00 w katowickiej archikatedrze.

fot. screen Archidiecezja Katowicka

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

22 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 12.0µg/m3 PM2.5: 9.5µg/m3