Palmy wróciły na katowicki rynek

Katowickie palmy znowu na Rynku fot 5

Redakcja

19 maja, 2023

Chociaż wiosna nas nie rozpieszcza, to namiastkę ciepłego klimatu oraz lata otrzymamy na katowickim rynku. Grażyna, Ania, Kasia, Stasia, czyli katowickie palmy wróciły na rynek. 

Każda z palm ma swoje imię. Towarzyszą nam co roku od kilku lat. Po raz pierwszy trafiły tu z Palmiarni Miejskiej w Gliwicach w 2016 r. Najpierw były wypożyczane, aż w końcu miasto kupiło je na własność.

Każda palma mierzy ok. 5-6 m, a jej waga razem z donicą to kilka ton. W sezonie wiosenno-letnim są nad Rawą. Zimę spędzają w hali w Panewnikach udostępnionej ZZM przez Katowickie Wodociągi. 

Palmy w Katowicach były już w latach 60. XX w. Znajdowały się w okolicy dzisiejszego placu Kwiatowego lub przy wejściu na dworzec. Palmy, które dziś zdobią Rynek, zostały wyhodowane z nasion feniksów kanaryjskich, które sprowadzono na wystawę roślin egzotycznych w 1924 r. do Gliwic. Pracownik palmiarni wyhodował nowe palmy w 1956 r.

- Powrót palm na nasz Rynek to zawsze oznaka zbliżającego się lata. Po raz pierwszy pojawiły się w okolicach sztucznej Rawy w 2016 roku i od tego czasu każdej wiosny wracają w to miejsce. Po spędzonej zimie w hali Katowickich Wodociągów od dzisiaj ponownie są na Rynku, gdzie pozostaną do jesieni, tworząc scenerię do zdjęć czy też wypoczynku pod palmami w centrum miasta – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 48.5µg/m3 PM2.5: 39.9µg/m3