Oto kandydaci Konfederacji do Sejmu z województwa śląskiego

IMG 20230204 191056 1
Kastelik

Szymon Kastelik

19 lipca, 2023

Konfederacja nie czeka do oficjalnego startu kampanii wyborczej i już teraz ogłasza swoich kandydatów do Sejmu. Wiemy kto z tego ugrupowania powalczy o parlament z kilku okręgów z woj. śląskiego.

W 2019 roku Konfederacja wprowadziła do Sejmu 11 osób. W tej chwili (po różnych przygodach) koło poselskie Konfederacji liczy 9 posłów. Przypomnijmy, że z sojuszu skrajnie prawicowych ugrupowań "wypisali się" Dobromir Sośnierz (poseł z Katowic), Artur Dziambor i Jakub Kulesza. Sprzeciwiali się m.in. kontrowersyjnym wpisom i wypowiedziom Janusza Korwina-Mikke, decyzjom prezesa Nowej Nadziei Sławomira Mentzena oraz tzw. "prawyborom" Konfederacji na sejmowe jedynki w wyborach parlamentarnych.

Konfederacja jednak przetrwała i pomimo dalszych kontrowersji, umacnia się na polskiej scenie politycznej. Aktualne sondaże wskazują nawet na 16-procentowe poparcie w październiku, co z ugrupowania politycznego Mentzena, Bosaka, Korwina i Brauna ustanawia trzecią, polityczną siłą w Polsce.

Kandydaci z okręgów katowickiego i sosnowieckiego

Konfederacja postanowiła nie czekać na start kampanii i już teraz ogłasza swoich liderów na listach wyborczych do Sejmu. Już w lutym poznaliśmy "katowicką" jedynkę. Grzegorz Płaczek z Kobióra wygrał "prawybory" w Katowicach. To jego debiut w ogólnopolskiej polityce. Jak sam pisze na swojej stronie, dotychczas był menadżerem, prowadził różne projekty, był też specjalistą, doradcą czy konsultantem. Jako fotograf ślubny zdobywał międzynarodowe nagrody - został też ambasadorem marki Nikon. 

W przestrzeni publicznej uaktywnił się w czasie pandemii, krytykując m.in. szczepienia, przymusowe zamykanie lokali gastronomicznych itd. Za nim na katowickiej liście znalazł się Tomasz Brzezina, który już w 2019 roku kandydował do Sejmu z listy Konfederacji. W ostatnich miesiącach zdobył nie małą popularność na TikToku, próbując wyjaśniać podstawy działania rynku i ekonomii. Trójką z Katowic jest Anna Mandrela - badaczka życiorysu rot. Witolda Pileckiego, zadeklarowana przeciwniczka komunizmu. Znana z m.in. występów w Mediach Narodowych.

Zagłębie też już poznało prawdopodobnych kandydatów Konfederacji. Jedynką w okręgu sosnowieckim ma być Jerzy Janoska. To działacz Ruchu Narodowego, radny Ogrodzieńca. W przeszłości był m.in. prezesem Parku Ogrodzieniec. Bez powodzenia ubiegał się też o mandat europosła. Na liście znajdą się też Marcin Kolczyk - lider Klubu Konfederacji w Sosnowcu oraz lider Klubu Konfederacji Jaworzno Artur Jakóbik.

Kandydaci Konfederacji z Gliwic, Bielska-Białej i Rybnika

Z okręgu tzw. gliwickiego jedynką Konfederacji będzie Jakub Kalus. To sekretarz Ruchu Narodowego. W przeszłości kandydat m.in. do Sejmu i w wyborach samorządowych. Jeden z najbardziej aktywnych działaczy Konfederacji w regionie. "Dwójkę" otrzymała Bożena Modzelewska. W 2022 roku "bohaterka" porażki Konfederacji w Rudzie Śląskiej - Modzelewska miała startować w przedterminowych wyborach na prezydenta miasta. Pomimo wsparcia liderów Konfederacji, nie udało się jej zebrać wystarczającej liczby ważnych podpisów poparcia dla jej kandydatury. Trzecie miejsce na liście to Andrzej Sielańczyk, który był już posłem na początku lat 90-tych. Należał wówczas do koła poselskiego Unii Polityki Realnej.

Liderem listy z okręgu bielskiego będzie Bronisław Foltyn. Jest lokalnym prezesem Nowej Nadziei i liderem Konfederacji w Bielsku-Białej. W mieście prowadzi popularne bary, restauracje i kluby. Drugie miejsce na liście otrzymał Robert Grajny - wieloletni działacz Ruchu Narodowego, w przeszłości startował w wyborach parlamentarnych i samorządowych. Działacz organizacji kresowych. Pierwszą trójkę zamyka Adam Kania. Aktywista Fundacji Polskie Veto oraz społeczny asystent posła Grzegorza Brauna.

Listę okręgu rybnickiego otworzy Roman Fritz, działacz Konfederacji Korony Polskiej Brauna. Swoją konferencję w Rybniku zaczął tak jak jego lider od "Szczęść Boże". W swojej działalności publicznej wielokrotnie krytykował "ataki" na katolików i chrześcijan. Skupia się też na żołnierzach wyklętych i rzezi wołyńskiej. Prowadzi własną działalność gospodarczą, kandydował już do Sejmu w 2019 roku. Drugie miejsce na rybnickiej liście należy do Hanny Boczek. Jak sama mówi o sobie "przedsiębiorca". Jest lokalnym szefem Nowej Nadziei Sławomira Mentzena. Trójka to Adam Kurpas. Był radnym Orzesza, pracuje jako geolog górniczy. Fan piłki nożnej - w Orzeszu organizował wiele turniejów piłkarskich. 


Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.7µg/m3 PM2.5: 5.9µg/m3