Ostatnie pożegnanie Grażyny Dziedzic. "Jej jedyną partią była Ruda Śląska" [WIDEO]

IMG 20220625 095443
Kastelik

Szymon Kastelik

25 czerwca, 2022

W sobotę, 25 czerwca odbyła się msza św. w intencji śp. Pani Prezydent Grażyny Dziedzic. Pożegnali ją bliscy, współpracownicy, samorządowcy i politycy, a także mieszkańcy jej ukochanej Rudy Śląskiej.

W ubiegłym roku Grażyna Dziedzic poinformowała, że wykryto u niej nowotwór. Sprawami miasta zajmowała się do samego końca. Zmarła w wieku 67 lat. 

Studiowała na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Z zawodu nauczycielka, pracowała w Zespole Szkół Zawodowych w dzielnicy Orzegów. W latach 1992–1996 była zatrudniona w Zakładzie Lecznictwa Ambulatoryjnego w Rudzie Śląskiej na stanowisku kierownika działu technicznego. Od 1996 do 2009 rok ubyła najpierw zastępczynią dyrektora, a potem dyrektorem Ośrodka Pomocy Społecznej

Od 2010 roku pełniła funkcję prezydenta Rudy Śląskiej.  O swojej chorobie poinformowała pod koniec października 2021 roku.

Jestem chora – po operacji, którą przeszłam jakiś czas temu, wykryto u mnie nowotwór. Teraz jestem poddawana specjalistycznemu leczeniu i jestem w trakcie chemioterapii. Nie jest mi łatwo… Budujące jest jednak to, że chorobę udało się rozpoznać na odpowiednim etapie, dlatego jestem dobrej myśli.

Długo zastanawiałam się, czy powinnam publicznie o tym powiedzieć, ale uznałam, że jestem Państwu winna tę informację. W ten sposób uniknę też wszelkich niedomówień, plotek, czy niezręcznych sytuacji, które niestety już się pojawiły.

Mam świadomość, że co roku nowotwory dotykają tysięcy osób w naszym kraju. Choroba to dla każdej z nich trudny czas i nie ma co ukrywać, że dla mnie również. Musiałam przewartościować wiele spraw, zmienić styl życia i zweryfikować plany na przyszłość. Jedno się jednak nie zmieniło. W dalszym ciągu służę naszemu miastu i wypełniam misję, którą powierzyli mi rudzianie.

Muszę jednak postawić sprawę uczciwie - z powodu leczenia zdarzają mi się nieobecności w pracy, ale w czasie, gdy przebywam na zwolnieniu lekarskim, jestem w stałym kontakcie z moimi zastępcami, radnymi, a także z Państwem. Od samego początku postanowiłam, że nie będę stosować wobec siebie żadnej taryfy ulgowej i proszę, by Państwo również jej nie stosowali.

Sprawy miasta muszą iść do przodu! Nie możemy sobie pozwolić na jakiekolwiek pobłażanie, zwłaszcza teraz, gdy stoimy w obliczu pandemii, a także olbrzymich przemian spowodowanych transformacją energetyczną i planowanym zamykaniem kopalń. Od podejmowanych teraz decyzji i działań zależy przyszłość wielu rudzkich rodzin, mieszkanek i mieszkańców oraz całego miasta. Obiecuję, że nadal będę o Was walczyć!

- napisała wówczas w oświadczeniu Grażyna Dziedzic.

 

25 czerwca w kościele pw. św. Pawła w Rudzie Śląskiej - Nowym Bytomiu odbyła się msza w intencji zmarłej pani prezydent. Przewodniczył jej arcybiskup katowicki Wiktor Skworc. Do Rudy Śląskiej przyjechali samorządowcy, posłowie i senatorowie. W uroczystości udział wzięły również licznie poczty sztandarowe. 

Przed mszą o Grażynie Dziedzic wspominał jej najbliższy współpracownik, były I Zastępca Prezydenta Rudy Śląskiej, Krzysztof Mejer. - Grażyna Dziedzic nie była typowym politykiem. Była społecznikiem. Zawsze podkreślała swoją niezależność i bezpartyjność. Także to, że jej jedyną partią jest jej ukochana Ruda Śląska - mówił Mejer.

WIĘCEJ W WIDEO PONIŻEJ:

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 16.4µg/m3 PM2.5: 14.9µg/m3