Ostatnie posiedzenie komisji dot. tragedii w kopalni Zofiówka

312717974 2379042235612036 4080676923534017238 n

Redakcja

28 października 2022

W siedzibie Wyższego Urzędu Górniczego odbyło się ostatnie spotkanie komisji, która od maja badała przyczyny tragedii w ruchu Zofiówka. Po tąpnięciu i wydzieleniu się metanu zginęło 10 górników.

Pierwsze posiedzenie komisji do zbadania przyczyn i okoliczności tąpnięcia oraz wypadku zbiorowego, zaistniałych w kopalni „Borynia-Zofiówka” Ruch „Zofiówka” w Jastrzębiu-Zdroju odbyło się 12 maja. Od tamtej pory członkowie komisji spotkali się jeszcze kilka razy. 

W czwartek, 27 października br. w siedzibie Wyższego Urzędu Górniczego odbyło się szóste posiedzenie Komisji do zbadania przyczyn i okoliczności tąpnięcia oraz wypadku zbiorowego, zaistniałych w dniu 23 kwietnia 2022 r. w Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A. KWK „Borynia-Zofiówka” Ruch „Zofiówka” w Jastrzębiu-Zdroju.

Podczas posiedzenia przedstawiono wnioski z prac komisji oraz propozycję zaleceń mających na celu zapobieżenie podobnym zdarzeniom w przyszłości. Posiedzenie zakończono omówieniem i podpisaniem sprawozdania z prac komisji.

W skład Komisji, kierowanej przez Dyrektora Departamentu Górnictwa WUG Zbigniewa Rawickiego, powołani zostali specjaliści reprezentujący uczelnie techniczne (Akademię Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnikę Śląską w Gliwicach), jednostkę naukowo-badawczą (Główny Instytut Górnictwa), Centralną Stację Ratownictwa Górniczego S.A., Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach, jak również przedstawiciel przedsiębiorcy - Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A., reprezentant załóg górniczych kopalni - Zakładowy Społeczny Inspektor Pracy, przedstawiciele organizacji związkowych oraz nadzoru górniczego. 

Do zadań komisji należało określenie mechanizmu zaistniałego wysokoenergetycznego wstrząsu górotworu, który spowodował tąpnięcie oraz wypadek zbiorowy wraz z analizą geomechanicznych i geofizycznych przyczyn jego wystąpienia. A także analiza zagrożenia metanowego w rejonie w kontekście zaistniałego tąpnięcia, ocena prowadzonej akcji ratowniczej, opinia w zakresie możliwości dalszego bezpiecznego prowadzenia robót w analizowanym rejonie.

W Zofiówce do tąpnięcia i wydzielenia metanu doszło 23 kwietnia w rejonie chodnika nadścianowego D-4a około 26 m na północny-wschód od jego czoła. Uszkodzony został lutniociąg przewietrzający wyrobisko. Obudowa została zdeformowana, a maszyny i urządzenia przemieszczone w kierunku ociosu zachodniego. Doszło do gwałtownego wydzielenia się metanu i wzrostu jego zawartości do 100%, co zarejestrowały czujniki zabudowane w rejonie przodka, a łącznie do wyrobisk wydzieliło się około 124 522 m3 metanu. Skutkami tąpnięcia i wydzielenia się metanu do wyrobiska zostało objętych 10 pracowników.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.3µg/m3 PM2.5: 4.7µg/m3