Olbrzymie straty po pożarze kościoła w Sosnowcu

355691567 648615217300674 5298525045775902573 n

Redakcja

23 czerwca, 2023

Zniszczony dach i wnętrze kościoła parafii św. Floriana w Sosnowcu. Strażacy z całego regionu przez kilka godzin walczyli z pożarem dachu świątyni. 

Do zdarzenia doszło w środę przy ul. Bora Komorowskiego w Sosnowcu. Na dachu kościoła parafii św. Floriana wybuchł pożar. Zawiadomienie do służ wpłynęło po godzinie 14:00.

Na miejscu pracowało kilkadziesiąt zastępów straży pożarnej. Zamknięta została pobliska droga. Gęsty dym był widoczny z wielu metrów. Sytuacja była na tyle poważna, że na dachu kościoła znajdowała się instalacja fotowoltaiczna. Na razie nie wiadomo, czy to z jej powodu wybuchł pożar. Znaczna część paneli uległa uszkodzeniu.

Nikomu nic się nie stało. O godz. 21:23 sytuacja została opanowana przez straż pożarną. W czwartek trwało dogaszanie. Komunikat w sprawie pożaru wydał proboszcz parafii.

- Dziękuję księżom wikariuszom i parafianom za zabezpieczenie Najświętszego Sakramentu i wyposażenia zakrystii. Dziękuję także Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Policji, Straży Miejskiej, Powiatowemu Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Sosnowiec, Pogotowiu Ratunkowemu, które to służby ofiarnie włączyły się w akcję ratowniczą. Dziękuję też Biskupowi Diecezjalnemu Grzegorzowi Kaszkowi za zainteresowanie i wsparcie. Dalsze działania zmierzające do naprawy zniszczeń będą podejmowane w porozumieniu z Kurią Diecezjalną. Całą sprawę powierzam Miłosiernemu Bogu i ludziom dobrej woli. Niech ta tragedia jeszcze bardziej zjednoczy naszą parafialną wspólnotę. Proszę o modlitwę - czytamy w komunikacie księdza Andrzeja Mroza.

Biskup Sosnowiecki również odniósł się do pożaru kościoła. - Jestem wdzięczny służbom ratowniczym - Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Policji, Straży Miejskiej, Powiatowemu Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Sosnowiec, Pogotowiu Ratunkowemu - za ofiarność przy gaszeniu pożaru i zabezpieczaniu miejsca. Straty i zniszczenia są ogromne, chociaż jeszcze nie do końca oszacowane. W najbliższą niedzielę we wszystkich parafiach naszej diecezji zostanie odczytany list skierowany do wiernych diecezji sosnowieckiej. Poinformuję także o sposobach pomocy parafii św. Floriana. Wszelką pomoc można też już teraz kierować na numer konta parafialnego. Liczę na hojność i wsparcie wszystkich ludzi dobrej woli - napisał biskup sosnowiecki, Grzegorz Kaszak. 

Olbrzymie straty

Parafia opublikowała zdjęcia wnętrza kościoła. Niestety dach uległ całkowitemu zniszczeniu. Nie udało się uratować wnętrza świątyni. Dach częściowo zawalił się do środka. Zniszczone zostały m.in. ławy. i ściany. 

Diecezja sosnowiecka informuje, że wpłaty na odbudowę kościoła można przesyłać bezpośrednio na konto parafii. W innych kościołach również będą zbierane środki. - W najbliższą niedzielę 25 czerwca o godz. 9.00 ks. Biskup Grzegorz Kaszak odprawi Mszę świętą na placu kościelny - informuje parafia.

Straty mogą wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych. 

fot. parafia św. Floriana Sosnowiec

355490312 648615140634015 7963888116813264090 n

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 20.8µg/m3 PM2.5: 15.9µg/m3