Odwdzięczają się za okazaną pomoc i serce. Ukraińcy sprzątają w Bielsku-Białej

IMG 2906c 21 kwiecien 2022 3000x2000 1

Redakcja

22 kwietnia, 2022

Wiosenne porządki wykonuje w Parku Słowackiego w Bielsku-Białej grupa Ukraińców, którzy znaleźli w mieście schronienie przed wojną. Pomysłodawcami sprzątania są sami uchodźcy. To ich podziękowanie mieszkańcom i miastu za okazaną pomoc i serce.

Chcieliśmy odwdzięczyć się jakoś za to, co dla nas robicie. To, co czyni dla nas Polska, to brak słów. Żaden kraj nie jest taki przyjazny”

mówił inicjator prac w parku Witalij.

Jesteśmy tu grupą około 40 osób, myślę, że dojdą do nas jeszcze kolejni nasi rodacy”

relacjonował.

Ukraińców w parku przywitał prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

Bardzo dziękuję, że taka akcja ma miejsce. Mam nadzieję, że spędzimy razem trochę czasu w tych trudnych dla was chwilach. Wielu uchodźców jest w naszym mieście. Staramy się wszyscy, razem z mieszkańcami - oni przede wszystkim - żeby wam ułatwić życie. Mam nadzieję, że jakoś się to udaje i traktujemy tę dzisiejszą akcję jako dowód wdzięczności za gościnę. Porządek wszędzie jest ważny – to jest jeden z piękniejszych parków w naszym mieście, a dzięki wam będzie jeszcze piękniejszy. Wszystkiego dobrego”

życzył prezydent.

Inicjatorzy dzisiejszego sprzątania najpierw trafili do biura senator Agnieszki Gorgoń-Komor.

Napisali do mnie obywatele Ukrainy, którzy przebywają w naszym mieście, z pomysłem takiego aktu podziękowania bielszczanom, ludziom otwierającym swoje mieszkania i serca osobom, które z powodu tej tragicznej wojny przybyły do naszego miasta. To ludzie często z jedną walizką, bez domu, bez dachu nad głową, którzy widzą, jak Polacy wiele dla nich robią – nie rządzący, ale normalni ludzie - i dlatego chcą podziękować i posprzątać miasto właśnie w tym miejscu, w Parku Słowackiego i tak się odwdzięczyć”

mówiła senator.

Wydział Gospodarki Miejskiej Urzędu Miejskiego przygotował Ukraińcom potrzebne do sprzątania narzędzia, ale też gorącą herbatę, kawę i coś słodkiego.

W ruch poszły rękawiczki, grabie i worki na śmieci. W sprzątaniu wzięły udział całe rodziny – kobiety, dzieci, uchodźcy, ale też Ukraińcy, którzy mieszkają w Bielsku-Białej od wielu lat.

 

Źrodło: UM Bielsko-Biała

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

10 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.3µg/m3 PM2.5: 10.4µg/m3