Oddaj elektroodpady – odbierz kompost i zasiej łąkę

Oddaj elektroodpady a odbierz kompost i zasiej AA AE k AE fot 1

Redakcja

18 września, 2022

W Katowicach w zamian za oddanie elektroodpadów będzie można otrzymać kompost i nasiona łąk kwietnych. Od 16 do 23.09. br., między godziną 15:00 a 18:00 przy ul. Misjonarzy Oblatów MN, przy Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katowicach, zostanie ustawiony kontener, do którego można oddać zużyte urządzenia elektryczne.

Stary czajnik, niedziałająca lampa, zepsuty odkurzacz, elektronarzędzia, a nawet pralka i lodówka czy też małe urządzenia typu telefony komórkowe, lokówki, które nie spełniają już swoich zadań – wszystkie te problematyczne odpady powinniśmy oddać do odpowiednich punktów, aby możne je było odpowiednio zutylizować, ponieważ nie są to zwykłe śmieci. Elektrourządzenia zawierają wiele toksycznych i niebezpiecznych substancji, które po nieodpowiedzialnym wyrzuceniu mogą się dostać do gleby czy wody i je skazić. 

Jak się pozbyć elektroodpadów? Przede wszystkim można je oddać do jednego z Gminnych Punktów Zbierania Odpadów (Zaopusta 70, Obroki 136, Milowicka 7B oraz po zakończeniu modernizacji Bankowa 10). Oprócz tego podczas zakupu nowego urządzenia można w sklepie zostawić zużyty sprzęt tego samego rodzaju i spełniający te same funkcje, co urządzenie kupowane. Natomiast w sklepach wielkopowierzchniowych (powyżej 400 m2) można zostawić dowolny zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, pochodzący z gospodarstw domowych, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 25 cm, bez konieczności kupowania nowego.

Od zeszłego roku można również pod specjalnym numerem telefonu – 12 292 66 66 lub przez stronę elektrosmieciarka.pl zgłosić sprzęt wielkogabarytowy i wtedy pracownik w umówionym terminie podjeżdża i odbiera elektroodpady. Drobny sprzęt elektryczny można oddać jedynie w połączeniu z odbiorem urządzeń o dużych gabarytach. 

Do tych wszystkich sposobów dochodzą także organizowane co jakiś czas specjalne akcje, które mają za zadanie wzmocnić przekaz o tym, że elektroodpady wymagają szczególnego traktowania. MPGK Katowice postanowiło właśnie dodać kolejną akcję do swoich działań. W Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katowicach, przy ul. Misjonarzy Oblatów MN zostanie ustawiony kontener, do którego można oddać zużyte elektroodpady. Codziennie, przez tydzień, od 16 do 23.09, w godzinach od 15:00 do 18:00 można podejść i zostawić zużyty sprzęt. W zamian oddający otrzyma 3-kilogramowy worek kompostu oraz nasiona łąk kwietnych.

Kompost można wykorzystać jeszcze przed zimą lub zostawić na wiosnę. Został on specjalnie zapakowany na potrzeby akcji i oznaczony logiem MPGK. Służy do nawożenia np. roślin ozdobnych, trawników, terenów zielonych. Dodatkowo dołączona będzie instrukcja zakładania łąki, aby na odpowiednio przygotowaną ziemię wiosną posadzić rośliny. W ten sposób można w pewien sposób wynagrodzić środowisku produkcję kolejnych niebezpiecznych odpadów.

Ochrona środowiska naturalnego to zadanie bardzo ważne w naszej działalności, wręcz wpisane w nasze DNA. Działamy zgodnie z wszystkimi wymogami prawa, ale dążymy także do jak najszerszego uświadamiania mieszkańców naszego miasta o tym, jak należy z poszczególnymi rodzajami odpadów postępować. Dlatego podjęliśmy tym razem współpracę z Parafią Najświętszego Serca Pana Jezusa, aby właśnie zwrócić się do jej parafian z tym apelem. Dodatkowo dogodne położenie niedaleko centrum miasta i z łatwym dojazdem powinno przekonać również innych mieszkańców do oddania elektrośmieci w to miejsce. Wszystkie odpady, które trafią w wyniku tej akcji na Parafię, zostaną potem przetransportowane do Zakładu Przetwarzania. Pracownicy odseparują wszystkie składniki i te przydatne zostaną skierowane do dalszego użytku, a te szkodliwe będą zneutralizowane, aby nie szkodziły środowisku – mówi Robert Potucha, wiceprezes MPGK Katowice. 

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-2 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 35.3µg/m3 PM2.5: 27.8µg/m3