Od niedzieli w Czeladzi będzie można podziwiać makietę przedstawiającą Stare Piaski

Bgvvc

Redakcja

2 lipca, 2022

Od najbliższej niedzieli, 3 lipca, w kościele Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi, będzie można podziwiać makietę przedstawiającą Stare Piaski.

Makieta w górniczym kościele przy ulicy Kościuszki będzie wystawiona do czasu, kiedy uruchomione zostanie Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego w rewitalizowanej cechowni byłej kopalni Saturn.

Prace nad precyzyjnym odtworzeniem wyglądu Starych Piasków z początku XX wieku trwały wiele miesięcy i bardzo precyzyjnie, co do szczegółów zabudowy osiedlowej, a także budynków dawnej kopalni Czeladź pokazują urok tego małego górniczego miasteczka.

Francuscy właściciele zadbali o to, by górnicy pracujący w ich kopalni mieli godne warunki do zamieszkania i wszystko to, co potrzebne jest do życia także poza pracą. Na dodatek projektowali i budowali tak, by całość miała architektoniczny urok. I trzeba przyznać, że im się to udało, a Stare Piaski po dzień dzisiejszy, mimo zniszczenia przez powojenną zabudowę układu architektonicznego, swoim urokiem mogą konkurować z innymi pogórniczymi osiedlami na Śląsku i Zagłębiu”

opowiada burmistrz Zbigniew Szaleniec.

– Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania makiety, szczególnie przewodniczącemu Rady Powiatu - a na co dzień kierownikowi GSW Elektrownia - Janowi Powałce, który nadzorował budowę makiety pod kątem odtworzenia rzeczywistego wyglądu Piasków z tamtego czasu wraz z dbałością o architektoniczne szczegóły. Dzięki tej pracy zachowana zostanie pamięć po pierwotnym wyglądzie tej perełki urbanistyczno- architektonicznej, jaką były i w dużej części jeszcze są Stare Piaski. Dziękuję też księdzu Józefowi Handerkowi, proboszczowi parafii pw. Matki Bożej Bolesnej za wyrażenie zgody, by przez kilka miesięcy makieta była udostępniona właśnie w tym wybudowanym przez górników z tamtych czasów, a niedawno pięknie wyremontowanym kościele – podkreśla burmistrz.

Oficjalne udostępnienie makiety zwiedzającym nastąpi w najbliższą niedzielę, 3 lipca, po mszy świętej o godz. 9.30.

 

Źródło: UM Czeladź

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 16.3µg/m3 PM2.5: 14.6µg/m3