Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Gliwicach

Fot D Nita Garbiec

Redakcja

10 listopada, 2022

Z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przypadającej 11 listopada, w wielu miastach odbywają się liczne uroczystości. Jakie wydarzenia organizowane będą w Gliwicach? Sprawdzamy

W Gliwicach obchody rozpoczną się o godz. 12.30 od mszy świętej w intencji Ojczyzny w katedrze pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Po liturgii uczestnicy obchodów przejdą na plac marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie około godz. 14.00 zaplanowano oficjalne uroczystości z udziałem przedstawicieli samorządu i wojska.

Około godz. 14.50 w parku Starokozielskim zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem ku czci żołnierzy francuskich poległych w latach 1920–1922. Warto przypomnieć, że mauzoleum żołnierzy francuskich jest związane z okresem powstań śląskich i plebiscytu. Gliwice były wówczas siedzibą Naczelnego Dowództwa Wojsk Sprzymierzonych na Górnym Śląsku. Oddziały francuskie były najliczniejsze w gronie wojsk sojuszniczych.

Zwieńczeniem Narodowego Święta Niepodległości będzie wieczór w Teatrze Miejskim (ul. Nowy Świat 55–57).          O godz. 18.00 wystąpi zespół Impressja. Muzyka z filmowych adaptacji powieści Henryka Sienkiewicza i Józefa Kraszewskiego w połączeniu z historycznymi obrazami Jana Matejki i Wojciecha Kossaka stworzą niesamowity, muzyczno-malarski klimat Narodowego Święta Niepodległości. Bilety w cenie 2 zł są dostępne w kasach Teatru Miejskiego i kina Amok (ul. Dolnych Wałów 3).

11 listopada warto udekorować swój dom biało-czerwoną flagą, a punktualnie o godz. 12.00 zaśpiewać polski hymn – „Mazurek Dąbrowskiego”.

 

Źródło: UM Gliwice

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 40.3µg/m3 PM2.5: 32.7µg/m3