Obchody 78. rocznicy Marszu Śmierci w Wodzisławiu Śląskim

obchody 78. rocznicy Marszu Śmierci

Redakcja

10 stycznia, 2023

W styczniu 1945 r. z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i jego podobozów rozpoczął się marsz śmierci na stację kolejową w Wodzisławiu Śląskim. Co roku miasto włącza się w obchody upamiętniające tę tragiczną tułaczkę dziesiątek tysięcy więźniów obozu. Sprawdź harmonogram 78. rocznicy tej wędrówki

W styczniu 1945 roku z obozu KL Auschwitz w wyniszczającą, 63-kilometrową wędrówkę wyruszyło około 56 tysięcy więźniów. Dziennie pokonując 20-30 kilometrów, 22 stycznia kolumny dotarły do Wodzisławia Śląskiego, by w odkrytych, węglowych wagonach odjechać do obozów w głębi III Rzeszy. Mroźna i śnieżna zima, wycieńczenie ciężką pracą w obozie i brutalność hitlerowców stały się przyczyną śmierci blisko 15 tysięcy więźniów. Każde odstępstwo od kolumny karane było natychmiastową egzekucją. Na samej trasie marszu zliczono około 600 porzuconych ciał.

Każdego roku o marszu śmierci pamiętają wodzisławianie. Na stałe w miejski harmonogram wpisał się Marsz Pamięci, podczas którego grupa piechurów pokonuje trasę zbliżoną do tej, w jaką w 1945 roku wyruszyło blisko 56 tysięcy więźniów. Podobnie jak w latach poprzednich ok. godz. 11:00 uczestnicy Marszu Pamięci pojawią się na cmentarzu w Wodzisławiu Śląskim (Wilchwy) przy ul. Jodłowej, następnie odwiedzą mogiłę Ofiar "Marszu Śmierci" na Piaskowej Górze oraz przejdą pod tablice upamiętniające wydarzenia ze stycznia 1945 r. przy ul. Michalskiego oraz przy dworcu kolejowym w Wodzisławiu Śląskim.

Ponadto w 78. rocznicę marszu również w Pałacu Dietrichsteinów odbędą się uroczystości upamiętniające to tragiczne wydarzenie. W ramach III spotkania z historią gośćmi Muzeum w Wodzisławiu Śląskim będą autorzy opracowań poświęconych marszowi śmierci - Jan Delowicz z Żor oraz Piotr Hojka, pracownik wodzisławskiego Muzeum.

Harmongram

  • godz. 15:00 - wykład Jana Delowicza pt. „Znane i nieznane fakty związane z marszem śmierci”. Autor książki „Śladem krwi” opowie o mało znanych historiach związanych z marszem śmierci,
  • godz. 15:30 - wykład Piotra Hojki pt. „Tajemniczy list z Loslau”. Współautor książki „Kierunek Loslau. Marsz ewakuacyjny więźniów oświęcimskich w styczniu 1945 roku” przedstawi wydarzenia związane z marszem śmierci w Wodzisławiu Śląskim i najbliższej okolicy oraz zaprezentuje najnowsze odkrycie - list wysłany z Wodzisławia Śląskiego 23 stycznia 1945 r.,
  • godz. 16:00 - dyskusja z zaproszonymi gośćmi nt. marszu śmierci,
  • godz. 16:15 - projekcja filmu Gustawa Szepke pt. „Dopisani do listy Schindlera”. Film dokumentalny o jednym z kilkudziesięciu podobozów KL Auschwitz III - Arbeitslager Golleschau, założonym w lipcu 1942 roku na terenie Fabryki Cementu w Goleszowie pod Cieszynem. Historycy oraz naoczni świadkowie opowiadają o relacjach więźniów z miejscową ludnością, sposobach przetrwania, pracy w kamieniołomach, ucieczkach, likwidacji podobozu, marszu śmierci i dalszej wywózce w głąb Rzeszy. Oprócz poruszających losów więźniów goleszowskiej filii KL Auschwitz, reżyser przedstawia okoliczności i przebieg marszu śmierci w tym wydarzeń na terenie Wodzisławia Śląskiego. Film powstał dzięki pomocy m.in. Pawła Stanieczka, Piotra Hojki, dr Piotra Setkiewicza, Haliny Birenbaum i Anny Dymnej.
  • W trakcie wydarzenia organizowanego w ramach Wodzisławskiego Klubu Historycznego, zaprezentowany zostanie także oryginalny pasiak więźnia oświęcimskiego Wilhelma Prokopa z Wodzisławia Śląskiego.

Wystawy muzealne w Pałacu Dierichsteinów w niedzielę, 22 stycznia br. będą czynne w godz. od 12:00 do 18:00. 


powiązane artykuły:

Kjhgrtyuiop
Lokalne 23 stycznia, 2022

77 lat temu, 17 stycznia 1945 r. w ramach ewakuacji niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Bi

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 40.3µg/m3 PM2.5: 32.7µg/m3