Nowy rozkład w Kolejach Śląskich. Jakie są najważniejsze zmiany? [WIDEO]

Ksrozklad

Redakcja

27 marca 2023

Nowy rozkład jazdy w Kolejach Śląskich to przede wszystkim nieznaczne zmiany na mapie inwestycji realizowanych na liniach kolejowych obsługiwanych przez KŚ. To również nowy przystanek.

WIĘCEJ W PONIŻSZYM WIDEO: 


- W dalszym ciągu będą prowadzone prace na linii kolejowej do Tarnowskich Gór oraz w stacji Oświęcim. W maju jest planowane zakończenie najbardziej uciążliwego etapu przebudowy stacji Czechowice-Dziedzice, co pozwoli na znaczne skrócenie czasu jazdy i przywrócenie liczby połączeń sprzed utrudnień. Na podstawie przesłanych wniosków pasażerów wprowadziliśmy modyfikacje w siatce postojów pociągów przyspieszonych, a także dokonaliśmy przebudowy oferty w relacji Gliwice – Bytom - informują Koleje Śląskie.

Nowy rozkład jazdy obowiązuje do 10 czerwca 2023 roku. Ważną do odnotowania zmianą jest dodanie postoju na przystanku Żarki-Lotnisko. Część korekt zostało uzgodnionych z GZM.

S1

W ramach marcowej korekty rozkładu jazdy zostaną wyróżnione dwa okresy, w których ruch pociągów będzie prowadzony wahadłowo na wybranych odcinkach, a tym samym rozkład jazdy niektórych pociągów będzie wariantowany. Od 11 kwietnia do 6 maja potrwają prace związane z przebudową układu drogowego i infrastruktury pasażerskiej wymagające wprowadzenia jednotorowej organizacji ruchu na odcinku Dąbrowa Górnicza – Dąbrowa Górnicza Ząbkowice. Od 7 maja do 10 czerwca ograniczenia przepustowości będą wprowadzone na odcinku Chorzów Batory – Ruda Chebzie. Wprowadzony dodatkowy postój pociągu 40107 na przystanku Żarki-letnisko

S18

Oferta rozkładu jazdy została dostosowana do pasażerów pracujących lub uczących się w rejonie śródmieścia Gliwic i Bytomia. W dni wolne godziny kursowania pociągów będą umożliwiały lepsze przesiadki na pociągi dalekobieżne. Pociągi będą odjeżdżać z Bytomia z peronu tymczasowego. Wejście na peron będzie możliwe
z dwóch stron - od ulicy Zabrzańskiej oraz od dworca autobusowego. Zostanie zamknięty tunel pod halą
peronową, przejście pomiędzy obiema stronami miasta będzie możliwe poprzez tymczasowe przejście
w poziomie szyn.

S13

Będzie kontynuowana modernizacja stacji Oświęcim wymagająca tymczasowych przerw w ruchu pociągów i wprowadzenia autobusowej komunikacji zastępczej. Utrudnienia będą obowiązywać w dni wolne, za wyjątkiem okresów świątecznych, a także w dni robocze od 8 do 19 maja. Utrudnienia będą obowiązywały w godzinach 9 – 17.

S4/S41

Rozkład jazdy niektórych pociągów kursujących na odcinku Katowice – Tychy Lodowisko będzie wariantowany w okresie prowadzenia prac w rejonie Dąbrowy Górniczej i Czechowic-Dziedzic.

S5/S51

Od 15 maja zostanie udrożniony przejazd po standardowej trasie pomiędzy Goczałkowicami a Czechowicami-Dziedzicami, co przełoży się na znaczne, ok. 20-minutowe skrócenie czasu podróży. Przywrócenie docelowej organizacji ruchu pociągów umożliwi uruchomienie dodatkowego pociągu przyspieszonego relacji Katowice - Żywiec odjeżdżającego po godzinie 17, a także przywrócenie jednej popołudniowej pary pociągów na odcinku Żywiec – Zwardoń. Również od 15 maja wszystkie pociągi przyspieszone kursujące w dni robocze będą zatrzymywały się na przystanku Łodygowice Górne. W dalszym ciągu przystanek Goczałkowice-Zdrój nie będzie obsługiwany.

S5/S6/S61

W wybrane dni robocze w godzinach wieczornych i nocnych w rejonie modernizowanego węzła kolejowego wokół stacji Czechowice-Dziedzice będą realizowane przerwy w ruchu pociągów wymagające zorganizowania zastępczej komunikacji autobusowej. Największy zakres ograniczeń został zaplanowany na termin 14 – 16 marca, kiedy ruch zostanie wstrzymany od godz. 20:00, a utrudnienia obejmą pociągi relacji S5 na odcinku Pszczyna – Bielsko-Biała Główna i S61 na odcinku Czechowice Dziedzice - Chybie. Dodatkowo w dniach 15 – 16 marca autobusami zostanie zastąpiona ostatnia para pociągów do i z Wisły. Za każdy z odwołanych pociągów zostaną uruchomione dwa rodzaje autobusów – ekspresowych oraz pośredni.

S7/S71

Remont kładki w stacji Leszczyny będzie wymagać ograniczenia mijania się pociągów, a tym samym zmiany rozkładu jazdy niektórych pociągów. W soboty 20 i 27 maja ostatni pociąg do Raciborza zostanie zastąpiony autobusem komunikacji zastępczej kursującym na odcinku Nędza – Racibórz.

S72/S75

W celu uzupełnienia oferty w dni wolne na odcinku Rybnik – Pszczyna pociąg Sprinter Salmopol zostanie skierowany na trasę przez Pszczynę. Tym samym od 15 maja relacja S75 zostanie wygaszona.

S8

Organizacja ruchu komunikacji zastępczej na modernizowanym odcinku Katowice – Tarnowskie
Góry pozostanie bez większych zmian. Do każdego pociągu zostaną uruchomione dwie linie komunikacji zastępczej – ekspresowa (S8) zapewniająca bezpośredni przejazd pomiędzy Katowicami a Tarnowskimi Górami oraz zwykła (S80) obsługująca rejony wszystkich dotychczasowych przystanków kolejowych za wyjątkiem Chorzowa
Batorego oraz Katowic Załęża. Ponadto we współpracy z Zarządem Transportu Metropolitalnego
Koleje Śląskie zapewniają wzajemne honorowanie biletów okresowych w autobusach Kolei Śląskich linii ekspresowej S8, linii zwykłej S80 oraz na liniach M3 oraz T-20 organizowanych przez ZTM.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

22 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.8µg/m3 PM2.5: 3.5µg/m3