Nowy Nikiszowiec w środku lasu. Architekt: obawiam się, że za chwilę nie będzie tu już nic atrakcyjnego

Csm IMG 9566 79869e2bae
Kastelik

Szymon Kastelik

29 kwietnia 2021

Nowy Nikiszowiec to pierwsza inwestycja w Polsce, która powstaje od samego początku w ramach programu Mieszkanie Plus. Inwestycja ta ma nawiązywać do znanego w całym kraju osiedla robotniczego w Nikiszowcu.

Nowy Nikiszowiec to pierwsza tak duża inwestycja na Górnym Śląsku, która powstaje w ramach rządowego programu "Mieszkanie plus". Według planów osiedle pomieści pół tysiąca mieszkań. Inwestycja powstaje w pobliżu legendarnego Nikiszowca, a układ budynków ma nawiązać właśnie do tego osiedla robotniczego. Projekt przygotowała pracownia 22Architekci. W styczniu bieżącego roku rozpoczęto poszukiwanie najemców mieszkań na Nowym Nikiszowcu. 

Jednak pomysł Nowego Nikiszowca nie spotkał się z przychylnym przyjęciem części ekspertów. Architekt Robert Konieczny kilka dni temu podzielił się swoimi wrażeniami z wizyty na powstającym osiedlu. Szef biura KWK PROMES skrytykował wybraną lokalizację pod budowę nowego osiedla.

Czy naprawdę trzeba było wyciąć kawał lasu, by zbudować tę mieszkaniówkę? I co gorsza, wykoszono właśnie kolejne hektary, by wprowadzić tam drogi, robiąc skrzyżowanie w środku lasu. W mieście, które rok w rok dusi się od smogu. I wciąż jak widać stawia na komunikację samochodową..”

pisze robert konieczny

Architekt dodaje - Obawiam się, że za chwilę nie będzie tu już nic atrakcyjnego, co ludzi zatrzyma w tym wyludniającym się mieście. Ile musiałem się natrudzić, ile musiałem przekonywać, żebyśmy się nie wyprowadzali z centrum. Nasi wszyscy znajomi stąd uciekli. Że życie w mieście ma sens, jest pragmatyczne, wygodne i ekologiczne. Ale powinno też być przyjemne.

Konieczny sprzeciwia się idei budowania takich osiedli w środku lasu, do których trzeba doprowadzić drogę oraz wyciąć drzewa. Obawia się, ze w przyszłości podobny los może spotkać np. Dolinę Trzech Stawów - To kurczę nie może być tak, że człowiek wciąż musi śledzić, co się w planach dzieje, bo za chwilę się okaże, że może i nasz park ( Dolina 3 Stawów) też zabudują. Że znowu wytną gdzieś kolejne drzewa, bo jak życie pokazało na Raciborskiej, jest to tu zupełnie bezkarne. Że znów zabraknie zdrowego rozsądku - pisze dalej, nawiązując do wycinki starych kasztanowców przy ul. Raciborskiej.

Po co to piszę? Ku przestrodze, bo mam nadzieję, że w okolicy Nowego Nikisza nikt w tym lesie nie postawi kolejnych bloków. No bo są już przecież nowe szerokie drogi i dość abstrakcyjne rondo w centrum lasu. Tylko budować... - podsumowuje architekt.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 15.9µg/m3 PM2.5: 14.1µg/m3