Nowy inwestor w KSSE w Bytomiu

D4 N 8833 kopia

Redakcja

15 lipca 2022

Firma KoRo RIW Sp. z o.o. specjalizująca się w produkcji urządzeń mechanicznych i konstrukcji stalowych do dźwignic będzie już 6 przedsiębiorstwem, które zainwestowało w bytomskim obszarze Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ul. Hakuby. 14 lipca za ponad 900 tys. zł firma nabyła od miasta działkę o powierzchni 0,84 ha, na której powstanie hala przemysłowa oraz budynek biurowo-socjalny.

– Wartość inwestycji to 14 mln zł, nowych miejsc pracy będzie początkowo dwanaście, a kolejne etaty w niedalekiej przyszłości. Łączna powierzchnia terenów inwestycyjnych objętych granicami KSSE przy ul. Hakuby wynosi 17,44 ha, z czego 9 ha zostało już sprzedanych. Nieruchomości te są bardzo dobrze skomunikowane, położone w pobliżu węzła A1, w samym sercu aglomeracji z dostępem do infrastruktury technicznej. Status specjalnej strefy ekonomicznej umożliwia korzystanie z pomocy publicznej w ramach Polskiej Strefy Inwestycji na okres do 15 lat. Korzyści wynikające z lokalizacji w Bytomiu dostrzegło już kilku przedsiębiorców, w tym belgijska firma EPCO, producent paneli izolacyjnych oraz trzy polskie firmy z sektora MŚP: Cora, producent oświetlenia, firma Domgos 2, producent elementów ze stali m.in. dla branży electromobility oraz Dominopack producent folii stretch i tulei tekturowych – informuje Monika Bryl, zastępca prezesa Zarządu KSSE SA.

Inwestycja za blisko 13 mln zł

Na działce o powierzchni 0,84 ha nowy inwestor planuje nie tylko budowę hali przemysłowej o powierzchni około 1600 mkw, ale również budynku biurowo-socjalnego o powierzchni 300 mkw. Dzięki nowej inwestycji firma KoRo RIW Sp. z o.o. będzie mogła zwiększyć zakres produkcji o obróbkę mechaniczną przy zastosowaniu nowoczesnych technologii CNC /zaawansowany system sterowania, który pozwala na interaktywne programowanie maszyn/, spawanie konstrukcji stalowych oraz produkcję komponentów do dźwignic.

– Bytom wybraliśmy nie tylko ze względu na bliską lokalizację naszej głównej siedziby, miejsce zamieszkania pracowników firmy, ale również bardzo dobrą współpracę z władzami miastami i wsparcie, jakie otrzymaliśmy w procesie nabycia działki – mówi Mirosław Białas, prezes zarządu firmy KoRo RIW Sp. z o.o.

– W nowym zakładzie pracy planujemy nie tylko zwiększyć produkcję, ale również wprowadzić automatyzację i robotyzację procesów produkcyjnych oraz uruchomienie laboratorium badawczo-rozwojowego w zakresie spawalnictwa – dodaje Mirosław Białas.

Warto dodać, że przy budowie hali i budynku biurowo-handlowego, nowy inwestor planuje zastosować nowoczesne technologie oraz odnawialne źródła energii – fotowoltaikę i pompę ciepła.

Znany producent podzespołów do dźwignic

KoRo RIW Sp. z o.o. to nie tylko znany producent komponentów dla branży dźwignicowej jak: zblocza hakowe, wciągarki, bębny linowe, hamulce, zderzaki, koła jezdne i konstrukcje nośne dźwignic, ale również firma zajmująca się obróbką mechaniczną oraz spawaniem, naprawą i remontami m.in. zbloczy hakowych, hamulców przemysłowych bębnowych i tarczowych. Firma wykonuje także usługi z zakresu projektowania: hamulców przemysłowych zbloczy hakowych, wciągarek suwnic, podzespołów suwnic lejniczych oraz suwnic pracujących w elektrowniach atomowych.

Produkty firmy KoRo RIW Sp. z o.o. eksportowane są na cały świat. Z Polski głównie eksport skierowany jest do Europy Wschodniej oraz Niemiec, gdzie znajduje się centrala firmy – KoRo RIW GmbH, która obsługuje pozostałe rynki.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna w Bytomiu

Na terenie KSSE w Bytomiu funkcjonuje już firma Epco Sp. z o.o. oraz PHU CORA - Adam Sikora, zajmująca się produkcją przemysłowego oświetlenia ledowego na rynek krajowy i międzynarodowy, zaś w pobliżu strefy firma Milimex SA specjalizująca się w produkcji certyfikowanych elementów prefabrykowanych. Warto dodać, że w bytomskim obszarze KSSE swoje inwestycje ulokują również takie firmy jak: Domgos 2 - specjalizująca się w produkcji konstrukcji stalowych, elementów konstrukcyjnych w branży automotive i w obróbce skrawaniem oraz firma DominoPack, zajmująca się produkcją folii stretch.

– Do zagospodarowania pozostały trzy nieruchomości: dwie o powierzchni ok. 2 ha i trzecia – o pow. 4,5 ha, co do której obecnie prowadzone są intensywne rozmowy z inwestorem planującym wytwarzać na tym terenie innowacyjny produkt. Liczymy, że przy dobrej koniunkturze, cały teren zostanie zagospodarowany w najbliższym czasie – informuje Monika Bryl, zastępca prezesa Zarządu KSSE SA.

– Zainteresowanie przedsiębiorców Bytomiem rośnie, czego dowodem jest kolejny inwestor, który swój biznes chce związać z naszym miastem. Rozmawiamy z kolejnymi potencjalnymi inwestorami, którzy planują ulokować swój kapitał w Bytomiu. Mamy bowiem nie tylko atrakcyjne tereny na obszarze KSSE, ale również przy ul. Kilara, Węglowej czy Siemianowickiej, gdzie także przedsiębiorcy zdecydowali się zainwestować – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

Bytomski obszar KSSE przy ul Hakuby 2

powiązane artykuły:

Tre32trew
Lokalne 12 sierpnia 2022

SOFE-GROUP POLAND, firma z ukraińskim kapitałem, producent urządzeń dla branży spożywczej, zainwestu

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.0µg/m3 PM2.5: 3.6µg/m3