Nowy dyrektor WSS nr 3 w Rybniku

Szpital zima

Redakcja

2 lipca, 2022

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku ma nowego dyrektora. Został nim Jarosław Madowicz. Zastąpił Ewę Ficę.

O Ewie Ficy było głośno z powodu wielu publikacji medialnych. Była dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku miała mieć konflikt z niektórymi członkami zespołu medycznego, czego skutkiem było odejście dużej grupy lekarzy. Doszło nawet do zawieszenia niektórych oddziałów. Szpital borykał się też z problemami finansowymi. Jednocześnie Fica zabiegała o dofinansowanie placówki, a w ostatnich miesiącach rybnicki szpital jako jeden z pierwszych rozpoczął przyjmowanie medyków z Ukrainy i pomagał im w załatwieniu formalności. 

- Zastałam szpital w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Rok 2020 to wynik finansowy o 33 miliony 800 tys. zł straty – tylko za jeden rok! Na ostatni dzień grudnia krótkoterminowych zobowiązań było na 69 milionów, a długoterminowych na 39 milionów. Mamy również pożyczki, które zostały dużo wcześniej zaciągnięte na prawie 40 milionów złotych. Jeżeli nie będziemy płacić tych rat, to grozi nam zajęcie kontraktu. Mamy również układ ratalny z ZUS pochodzący sprzed moich czasów, bo w tej chwili płacimy normalnie. ZUS to jest 21 milionów do zapłacenia - mówiła w ubiegłym roku Ewa Fica przy okazji okrągłego stołu ws. rybnickiego szpitala. 

Urząd Marszałkowski, jako organ nadzorczy, zorganizował konkurs na nowego dyrektora placówki. Za pierwszym razem to zadanie nie powiodło się. Dopiero przy drugim podejściu Urząd Marszałkowski wyłonił następcę Ewy Ficy, która ostatecznie nie zgłosiła się do konkursu.

Od 1 lipca funkcję dyrektora w WSS nr 3 w Rybniku pełni Jarosław Madowicz. To znana w środowisku medycznym persona. W przeszłości był już dyrektorem Parkitki w Częstochowie. Jest  prezesem Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych. Pracował również jako dyrektor ds. medycznych tyskiego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego MEGREZ.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 40.3µg/m3 PM2.5: 32.7µg/m3