Nowy dom dla rysi i rosomaków w Śląskim ZOO

Rosomak
Kastelik

Szymon Kastelik

20 września, 2023

W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym otwarto nowy kompleks hodowlany przeznaczony dla rosomaków tundrowych i rysi euroazjatyckich. Aby lepiej obserwować te ciekawe zwierzęta, nad kompleksem powstał taras widokowy.

Kompleks o powierzchni ponad 1800 m2 został podzielony na dwie części. W pierwszej zamieszkała para rosomaków Tatyana i Thor, a w drugiej w niedalekiej przyszłości para rysi euroazjatyckich, która zostanie ściągnięta ze Skandynawii.

Nowy obiekt w Śląskim ZOO powstał w miejscu wyburzonych starych klatek dla małych ssaków drapieżnych, które znajdowały się w tym miejscu od lat 60-tych. 

Kompleks powstał w taki sposób, żeby zapewnić zwierzętom odpowiedni dobrostan oraz warunki zbliżone do warunków naturalnych. Warto podkreślić, że obiekt ma spełniać przede wszystkim funkcję hodowlaną i jest przeznaczony do rozmnażania gatunków. Śląska para rosomaków jako pierwsza w historii polskich ogrodów zoologicznych doczekała się potomstwa w 2022 roku. Pracownicy ZOO mają nadzieję, że nowy kompleks wpłynie pozytywnie na dalszą hodowlę.

Ale przy projektowaniu i budowie obiektu pamiętano również o zwiedzających. Część ogrodzenia to panoramiczne szyby ekspozycyjne, natomiast na wybiegami powstał taras widokowy, który umożliwia obserwacje zwierząt z wysokości 5 metrów. 

Każda z części ma dwa wybiegi: większy dla zwiedzających i mniejszy - bardziej ukryty, z którego korzystać będzie mogła matka z młodymi. 

Koszt to blisko milion złotych. Środki pochodziły m.in. z przekazanego podatku przez mieszkańców województwa. 

WIĘCEJ W PONIŻSZYM WIDEO:

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 45.7µg/m3 PM2.5: 38.2µg/m3