Nowy blok w Elektrowni Jaworzno zostanie w końcu uruchomiony?

C990aebc af7a 4f14 b713 c3ad63a88203

Redakcja

15 kwietnia, 2022

Blok 910 MW w Elektrowni Jaworzno III zostanie w końcu uruchomiony? Tauron informuje o zakończeniu "kluczowego" etapu prac związanych z naprawą inwestycji, która kosztowała kilka miliardów złotych.

Blok III Elektrowni Jaworzno został oddany do użytku w listopadzie 2020 roku. Jednak szybko stwierdzono liczne usterki, które uniemożliwiły korzystanie z inwestycji wartej 6 miliardów złotych. To najnowocześniejsza jednostka tego typu w polskim systemie energetycznym oraz ważny element rynku mocy. Niestety do tej pory blok 910 MW nie działa w 100 procentach, ale jak informuje Tauron, wszystko zmierza w dobrym kierunku.

- Tauron zakończył kluczowy etap prac związany z uruchomieniem bloku 910 MW w Jaworznie. Jednostka została zsynchronizowana z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym - informuje spółka.

- Wszystkie zadania, mające na celu przygotowanie jednostki do synchronizacji, zostały z sukcesem zrealizowane. Zakończyliśmy ten proces dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników Grupy TAURON – mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON. - Blok o mocy 910 MW to najnowocześniejsza jednostka tego typu w Polsce, która przez wiele lat będzie fundamentem polskiego systemu elektroenergetycznego - dodaje prezes.

Od marca trwa rozruch "nowego" bloku.  - Oprócz przygotowania wszystkich układów blokowych oraz gospodarek pomocniczych, obejmował również wykonanie licznych pomiarów i prób funkcjonalnych, w tym kontrolę zabezpieczeń kluczowych elementów bloku biorących udział w synchronizacji i dalej w eksploatacji jednostki - informuje spółka.

Pracując z pełną mocą blok w Jaworznie może wytwarzać około 6,5 terawatogodzin energii elektrycznej rocznie, zużywając nawet 2,5 mln ton węgla.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.7µg/m3 PM2.5: 2.1µg/m3