Nowe życie dla obiektów KWK Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu

2023 08 16 KWK KAZIMIERZ JULIUSZ 27

Redakcja

17 sierpnia 2023

Przejęte przez miasto od SRK budynki po dawnej kopalni Kazimierz-Juliusz mają dostać nowe życie. W planach budowa żłobka oraz inkubatora przedsiębiorczości.

Sosnowiec to kolejne miasto w województwie śląskim, które zamierza "dać nowe życie: obiektom pokopalnianym. W środę ogłoszono plan dla przejętych od SRK budynków KWK Kazimierz-Juliusz. Ostatnia tona węgla wyjechała z kopalni w 2015 roku. To miejsce z bogatą historią, sięgającą XIX wieku. W 1917 roku w katastrofie górniczej zginął ojciec Edwarda Gierka. Górnicy z KWK Kazimierz-Juliusz wybudowali Park Leśna dzisiaj noszący imię Jacka Kuronia, to kopalnia utrzymała dom kultury i klub sportowy Górnik Kazimierz z silną sekcją siatkarską

Po jej zamknięciu niektóre budynki wyburzono. Te, które zostały, przejęło miasto. Teraz ma powstać plan na ich wykorzystanie w przyszłości.

W pokopalnianych obiektach mają się docelowo znaleźć żłobek, przedszkole i inkubator przedsiębiorczości. Szczegóły opracuje warszawskie biuro architektoniczne PAS Projekt, które zajmowało się już m.in. adaptacją na potrzeby muzealne dawnej kopalni Julia (w czasach PRL-u KWK Thorez) w Wałbrzychu.

- Budynki zostały przejęte przez miasto w grudniu 2020 roku. Od razu poczyniliśmy kroki, aby wprowadzić tutaj życie. Były plany projektowe, natomiast sytuacja na Ukrainie spowodowała, że to tutaj znajdowało się miejsce pobytowe dla ponad setki osób. Kilka tygodni temu zostały one relokowane w inne miejsce, co pozwoliło nam na powrót do prac projektowych wyjaśnia Agnieszka Czapla, prezes Sosnowieckich Inwestycji Sp. z o.o.

Małgorzata Golenko z pracowni PAS Projekt mówi, że projektanci prace rozpoczną od wykonania ekspertyz, by sprawdzić w jakim rzeczywistym stanie są budynki. - W naszym projekcie bardzo ważnym elementem będzie pozostawienie ważnych symboli związanych z górnictwem. Mam na myśli na przykład mozaiki w sali zbornej czy stworzenie punktu widokowego na wieży wyciągowej. Patrząc na obiekty, zakładam, że są w dobrym stanie i nie zakładam, żebyśmy mieli większe problemy z konstrukcją. Będziemy się bardziej zastanawiać jak uatrakcyjnić tę przestrzeń i wydobyć z niej elementy historyczne  dodaje Małgorzata Golenko.

Dokumentacja projektowa ma być gotowa za dwanaście miesięcy. Koszt jej opracowania wyniesie 900 tysięcy złotych.

fot. UM Sosnowiec

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 27.4µg/m3 PM2.5: 22.5µg/m3