Nowe zapadliska w Trzebini

Zapadliska nowe4

Redakcja

4 czerwca 2023

Kolejne dwa nowe zapadliska pojawiły się na terenie Trzebini. Miejsca zostały zabezpieczone. Służby umieściły przy nich znak "zakaz wstępu". 

2 czerwca w Trzebini pojawiły się dwa nowe zapadliska. Pierwsze o średnicy około 5 m i głębokości 4 m powstało na korcie tenisowym. Obiekt został prewencyjnie oznakowany tablicami "ZAKAZ WSTĘPU" zgodnymi z rozporządzeniem Wojewody Małopolskiego z 1 maja 2023 roku.

- Teren kortów tenisowych znajduje się w linii starorzecza Koziego Brodu, czyli rejonu najbardziej wrażliwego na powstawanie zapadlisk oraz w bezpośrednim sąsiedztwie krawędzi płytkiej eksploatacji - informuje Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Korty zlokalizowane są przy obszarze, w którym do końca czerwca ma rozpocząć się uzdatnianie.

Drugie zapadlisko pojawiło się na prywatnej działce w rejonie ul. Odkrywkowej, na terenie polnym. Powstała dziura o głębokości 1,5 metra. Właściciel posesji sam zabezpieczyć zapadlisko, a służby poinformował kilak dni później, dopiero po nagłośnieniu zapadliska na korcie tenisowym.

Zapadliska w Trzebini

Powodem pojawiania się zapadlisk jest zatopienie nieczynnej od wielu lat KWK "Siersza". Wydobycie węgla odbywało się bardzo płytko, z tego powodu woda, która zalazła wyrobiska, podmywa dzisiaj grunt. To prowadzi do tworzenia się zapadlisk.

Badania wykazały, że strefa największego zagrożenia obejmuje lokalny cmentarz parafialny, ROD Gaj oraz stadion sportowy.

Wytypowano 11 obszarów do uzdatniania gruntu. 3 z wytypowanych obszarów zlokalizowane są w rejonie, gdzie zlecono już prace uzdatniające podłoże (ul. Górnicza 3 i 5). Pozostały wytypowany obszar - 8 lokalizacji, stanowi łączną powierzchnię 4,7 ha.

Trzebinia uratowana?

29 maja zaczęła działać pompy głębinowe w Trzebini, które mają za zadanie wypompowywanie wód gruntowych i wyhamowanie procesu podnoszenia się poziomu lustra wody, co jest jedną z głównych przyczyn powstawania zapadlisk.

- W wyznaczonych lokalizacjach, tj. teren leśny w rejonie ul. Grunwaldzkiej zainstalowane zostały 2 pompy głębinowe o wydajności 5m3/min, umieszczone w udrożnionych wcześniej przez SRK S.A. otworach, sięgających na głębokość 180 metrów. Pozwoli to utrzymać wody gruntowe na obecnym poziomie, czyli około 307 m n.p.m - informuje SRK.

Aby cały proces się udał, najpierw SRK musiał udrożnić kanał wód przemysłowych o długości ok. 2100 m, studzienki rewizyjne oraz przepusty. Następnie zainstalowano pompy głębinowe wraz z układem sterowania i wyposażeniem na potrzeby uruchomienia pompowni w byłym OG „Siersza I” oraz wybudowano rurociąg tłoczny z infrastrukturą techniczną łączącego oba piezometry z kanałem wód przemysłowych. Do realizacji zadania konieczne było zawarcie w dniu 12 maja czterech umów dzierżawy gruntów leśnych z Nadleśnictwem Chrzanów

fot. SRK

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.3µg/m3 PM2.5: 6.4µg/m3