Nowe nasadzenia w Gliwicach. Miasto zamówiło blisko 3 tysiące drzewek

Dsc3949 1024x576

Redakcja

23 marca 2022

Już za moment soczysta zieleń i świeże barwy wiosny ożywią pozimowy pejzaż gliwickich ulic. Pąki rozwiną się m.in. na gałązkach młodziutkich czeremch wirginijskich, platanów klonolistnych, czerwonolistnych klonów zwyczajnych i lip. To pierwsze z blisko 3 tysięcy drzewek zamówionych przez referat zieleni w Zarządzie Dróg Miejskich, które ozdobią przydrożne pasy zieleni. Po nich dostarczane będą do ZDM kolejne – i tak, z wyłączeniem okresu letniego, nieprzerwanie do kwietnia przyszłego roku.

W połowie marca kilkadziesiąt czeremch wirginijskich trafiło na ul. Opawską, Derkacza i Dworcową. Te niewielkie drzewa, dobrze znoszące miejskie warunki, świetnie sprawdzają się na zieleńcach i w parkach.

Przy Nowym Świecie posadzonych zostanie około 20 platanów klonolistnych. Ich znakiem szczególnym będą piękne, zwarte korony oraz oryginalnie „cętkowane” pnie. 

Wzdłuż ul. Kozielskiej pojawi się kilkadziesiąt klonów zwyczajnych odmiany „Royal Red” wyróżniającej się piękną, głęboką czerwienią liści przypominających kształtem liście platana. 

W pasie zieleni przy ul. Wybrzeże Armii Krajowej posadzone zostaną lipy holenderskie. W okresie wakacji te wytrzymałe, długowieczne i miododajne drzewa o sercowatych liściach będą wielkim sprzymierzeńcem miejskich pszczół. 

W kolejnych dostawach dla ZDM oprócz klonów, lip czy platanów znajdą się też m.in. wiązy i metasekwoje chińskie. Nasadzeniami objęte zostaną m.in. ulice Pionierów, Daszyńskiego, Kościuszki, Skowrońskiego, Korczoka, Grottgera, Poniatowskiego, Gierymskiego, Okrzei, Toszecka, rejon Orlickiego i Jasnogórskiej oraz Żwirki i Wigury.

Oczekiwane przez gliwiczan nasadzenia odtworzeniowe będą prowadzone wiosną w ciągu ulic Mickiewicza, Sobieskiego i Sowińskiego, gdzie drzewostan wpisany jest do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego. W najbliższym czasie zabytkowe szpalery zostaną uzupełnione o kilkadziesiąt nowych drzew – lipy drobnolistne i klony zwyczajne „Schwedleri”.

 

Źródło: UM Gliwice

 

276000557 492074029282398 5822309914476623649 n

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

22 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.4µg/m3 PM2.5: 4.0µg/m3